S novim kišama stanovnici grada Knina ponovo upadaju u probleme. Odroni kamenja s kninske tvrđave prijete stanovnicima u Nakićevoj ulici podno tvrđave, raskopane ulice pune se vodom, stanovnici ne mogu živjeti od blata, a za lijepog vremena od prašine. Vožnja kroz grad još uvijek nije moguća, zaobilaznica je puna rupa, a na nekim mjestima cesta toliko grbava da se doslovce može uništiti automobil. Paralelno radovi se izvode u desetak ulica, a posebno su kritične Zoranićeva, Šuškova, Krešimirova, Jelenina, Branimirova i Gotovčeva gdje su radovi trebali biti završeni u siječnju. Kninjani pitaju i kada će biti otvorene Tuđmanova i Zvonimirova gdje se izvode radovi na poboljšanju sustava vodoopskrbe i odvodnje te izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda koje financira Europska unija…
SMRT U RESIČINOJ
– Građani nam se konstantno žale na loše odrađen posao izvođača. Pobogu, u studenom prošle godine mladić je poginuo zato što je u Resičinoj ulici uletio u iskopanu rupu po cijeloj širini kolnika i to na neoznačenom gradilištu. Zar želimo da se to ponovi? Na pojedinim dionicama, nedovoljno se zatrpavaju kanali, imamo mnoge rupe, ostavlja se šuta. Sve to otežava svakodnevno kretanje građana što pješke, što automobilom – kaže nam Tomislav Čolak, u ime Mjesnog odbora Knin I. Od grada traže da mobiliziraju gradske službe i pošalju ih na teren kako bi provjerili što se događa te upozorili izvođače da uklone nastale probleme.
– Najgore je u cijeloj priči što se ne vidi kraj svemu tome. Od odgovornih stalno dobivamo samo isprike i dosta nam je toga. Svakodnevno primamo na stotine poziva nezadovoljnih građana, žele znati kad će kraj njihovim mukama – zaključuju u Mjesnom odboru Knina I.
U gradskoj upravi Zvonimirova grada tvrde da ‘sve imaju pod kontrolom te da sve kasni zbog loših vremenskih uvjeta’.
– Kriva je kiša. Iskreno, treba nam samo deset suhih dana da bismo završili radove, a Zvonimirovu i Tuđmanovu asfaltirali i pustili u promet – kazala je Josipa Leontić, privremena pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i komunalne poslove grada knina. Za probleme ostalih ulica, u gradskoj upravi tvrde, nisu krivi.
– Svjesni smo problema, ali mi smo u IPA projektu rekonstrukcije vodovodne i kanalizacijske mreže u Kninu gosti na domaćem terenu. Ukratko, ne možemo ništa – dodaje Josipa Leontić, upućujući nas na Ivana Čariju, voditelja projekta od strane naručitelja – Hrvatskih voda.
SVE ĆEMO POPRAVITI
– Svjesni smo problema, međutim dok je kiše i hladnoće ne možemo ništa asfaltirati niti završiti određene poslove na postojećem kolniku. Tamo gdje posao nije odrađen kako treba, odnosno gdje su vremenske prilike uništile novi sloj asfalta stvar će biti popravljena. Čim nam vremenske prilike dopuste, nastavljamo s poslom koji bi potom brzo trebao biti odrađen – zaključuje Ivan Čarija.
Obitelj Komazec još čeka na novi smještaj
Zbog velikih kiša stanovnici Knina koji žive ispod Tvrđave u strahu su od novih odrona, a obitelj Mirele Komazec (37), ispred čije kuće se rasula pet metra velika kamena gromada, još nije dobila novi smještaj.
– Prava je sreća da nitko nije stradao. Evo, prošlo je 15 dana, a da se ništa nije pomaklo. I danas to rasuto kamenje leži po dvorištu, šestogodišnjeg sina sam odvela na selo, ja povremeno dolazim u kuću oprati robu, ali sada ne boravimo u njoj. Grad nam je obećao rješenje smještaja, ali još ništa. Strah nas je za vlastite živote, iznad same kuće visi nam još jedna oveća stijena puna stabala, koja nas može poklopiti – priča nam Mirela Komazec. U prizemlju iste kuće živi njena svekrva Radojka Gamberazić. Grad im je naložio hitno iseljavanje iz objekta te im ponudio smještaj u motelu Tri lovca.
– Suprugova majka Radojka je vlasnica stana, a mi od 2007. čekamo zbrinjavanje od strane Ministarstva regionalnog razvoja. Nekad smo bili na listi čekanja 274. da bi, eto, nedavno saznali da smo 276., što je nelogično. Smještaj u motelu nije bio rješenje problema – zaključuje Mirela.