Osnovna škola Rogoznica pokrenula je projekt ‘Hranimo se zdravo’ čiji je osnovni cilj naučiti djecu pravilnoj i zdravoj prehrani. Osnove prehrane tijekom projekta uče se na djeci privlačan i zabavan način, napominju iz Osnovne škole. U sklopu ‘projektnog dana’, svi školski prvašići, uz nekoliko roditelja i školsku kuharicu Anu, dobili su vrijedne lekcije i praktično znanje u školskoj kuhinji.
PRAVILNA PREHRANA
– Što su radili? Uz pomoć roditelja djeca su spremala palentu s aromom ružmarina, kiseli kupus, paštetu od slanutka, kolač od mrkve i tortu od cikle. Ovaj projekt traje tijekom cijele školske godine, a cilj im je uočiti promjene u prirodi, povezanost ljudi i prirode te razvijati i njegovati pravilnu prehranu kroz godišnja doba – pojasnili su nam u Osnovnoj školi. Iako znamo da je sezonska hrana najzdravija, često to zaboravljamo kad jedemo. Osim toga, prehrana prema godišnjim dobima, osim što je ukusnija i bogatija hranjivim sastojcima, pristupačnija je i cijenama.
– Svu spremljenu sezonsku hranu uživala su djeca cijele škole i to pod velikim odmorom. U žamoru oko stola čule su se samo riječi hvale, a najveću pohvalu i zahvalu zaslužuju mama i tata naše Katarine bez čijeg znanja, pomoći, dobre volje, susretljivosti i strpljenja ovaj projektni dan ne bi bio tako uspješan – poručuju iz škole.
PROBLEM PRETILOSTI
Svi su zaključili da kada se zdravom prehranom krene od malih nogu, djeca je vole. Bitno je naglasiti da su zdravi obroci u školi samo nastavak onoga što se u većini vrtića provodi već godinama. Na ovaj način pokušava se osvijestiti da je bitno što se jede. Posljednja istraživanja govore da je u Hrvatskoj pet posto pretilih dječaka i 11 posto djevojčica, dok su u Šibensko-kninskoj županiji deblji dječaci od djevojčica.
Kako se boriti s pretilošću
Osim genetike, višak kilograma kod djece često nastaje zbog prekomjernog nagomilavanja masti u organizmu. Pretilost nije samo rezultat nasljeđa, već i naučenih obrazaca ponašanja koje većina preuzima od roditelja. Tome u prilog ide i pretjerano gledanje televizije, video igrice i dugo sjedenje za računalom. Pretilost se javlja i s nekim bolestima, poput oboljenja štitnjače, nadbubrežne žlijezde, gušterače, oštećenja mozga…