Turistička zajednica općine Murter-Kornati i NP ‘Kornati’, uz podršku Općine Murter – Kornati, sudjelovali su proteklog vikenda na ‘Zagreb Adventure Festivalu’ na zagrebačkom Jarunu. Cilj posjeta bilo je predstavljanje selektivne turističke ponude aktivnog turizma za što je otok Murter i kornatski arhipelag izuzetno atraktivan. Brojne biciklističke i tematske staze koje danas već i na Kornatima turisti mogu koristiti, kao i brojna sportska infrastruktura, u nadolazećem će razdoblju predstaviti Murter u jednom novom turističkom segmentu koji u svijetu progresivno raste.
MN LATINSKO IDRO
– Naše sudjelovanje na ovom festivalu obilježila je gajeta u kojoj smo sa razapetim latinskim idrom zaplovili na zagrebačkom Jarunu. To je izazvalo čuđenje velikog broja prisutnih posjetitelja i njihov ogroman interes za razgledavanje naše gajete i plovidbu te za upoznavanje sa osnovnim dijelovima broda. Na taj način propagirali smo Regatu ‘Latinsko idro’ kao najveću i najpoznatiju regatu ove vrste u Hrvatskoj. Ova ista gajeta prije osam godina predstavljala je Murter i u Veneciji u koju je otplovila i doplovila na vlastiti pogon. Gajeta je vlasništvo pokojnog Šime Turčinova kojemu je za života želja bila zaploviti po Jarunu. Zahvaljujući njegovom bratu Nikoli i kormilaru Juri Bašiću, to se i ostvarilo – kaže Šime Ježina, direktor Ureda TZ-a Murter-Kornati.
MN SUSRET BOŽIKOVA I BANDIĆA
Ovom našom plovidbom na zagrebačkom Jarunu, ističe načelnik Ivan Božikov, željeli smo odgovornim institucijama ukazati na teško stanje male drvene brodogradnje u Hrvatskoj.
– Neki od posljednjim i ponajboljih kalafata upravo rade u vrlo teškim i neizvjesnim uvjetima u Murteru i Betini. A Općina Murter – Kornati jedna je od rijetkih koja se bori za opstanak ove gotovo izumrle djelatnosti od životnog značaja za s ljude s ovih naših prostora. Podršku projektu i našim nastojanjima dao je i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić s kojim smo se prigodno sastali – kazao jer murterski načelnik Ivan Božikov.
Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, dodao je Božikov, upravo će nas ova vrijedna baština činiti jedinstvenima te ćemo i dalje ukazivati na važnost male drvene brodogradnje i tradicionalnog načina plovidbe, vještine koja je od velike važnosti za hrvatski mediteranski identitet.