Ugovor o izvođenju radova ‘Vodoopskrbni cjevovod od kopna prema Prviću, Obonjanu, Kaprije i Žirje potpisali su danas Zvonimir Štrkalj, direktor Vodovoda i odvodnje, gradonačelnik Šibenika Željko Burić i Ivica Gulin, vlasnik tvrtke Jadranski ronilački servis koja je izabrana za izvođača radova.
Projektom dovodni cjevovod kopno-Prvić-Obonjan-Kaprije-Žirje će biti omogućena kvalitetna i zdravstveno ispravna voda kazao je na svečanosti potpisivanja ugovora Zvonimir Štrkalj, direktor šibenskog Vodovoda i odvodnje.
– Kao što znate, u prosincu prošle godine dobili smo bespovratna sredstva za četiri projekta u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, među kojima je i vodovod za šibenske otoke. U postupku javne nabave postigli smo cijenu od oko 6,8 milijuna eura. Polaganje tog vodovoda bit će po morskom dnu na dubini od 25 do 70 metara, ovisno o pojedinoj lokaciji, a cijela dionica duga je 21 kilometar. Mi potom imamo obvezu, isplanirati i izgraditi takozvanu sekundarnu mrežu i priključke. Inače, sva četiri projekta, a još su i pročistač Zaton, vodoopskrba Lepenica te Mitlo, Blizna Donja i Blizna Gornja u Općini Marina moraju biti gotovi do 31. prosinca 2025. godine – kazao je Štrkalj.
Vodoopskrba je preduvjet za opstanak života na otocima koji nisu samo otoci već dijelovi Grada kao i drugih dijelova gdje do danas taj problem nije riješen, a njihovi stanovnici zaslužuju iste uvjete života kao i ostali sugrađani. Kazao je to šibenski gradonačelnik Željko Burić.
– Ova gradska uprava ne zaboravlja ni jedan dio grada, ni priobalni ni zagorski, a ovakvi projekti jamče razvoj svih tih naših dijelova. Puno se pričalo o otočnom vodovodu, a evo konačno smo došli do realizacije. Nije bilo lako, trajalo je, ali sad znamo da će svi naši otočani, a ima oh oko 700 imati suvremenu vodoopskrbu koja je onda preduvjet za njihov daljnji razvoj – istaknuo je Burić.
Projekt vodoopskrbe šibenskih otoka realizirat će se u tri faze, pojasnio je Ivica Gulin, vlasnik tvrtke Jadranski ronilački servis koji je istaknuo da je, od osnutka RH, to najduži podmorski cjevovod u povijesti.
– Prva faza je izgradnja podmorskog vodoopskrbnog cjevovoda Srima-Prvić-VS Obonjan na maksimalnoj dubini od 25 metara. Druga faza je vodoopskrbni cjevovod Obonjan – Kaprije, s ogrankom za Kaprije, gdje je najveća dubina 60 metara te treća faza vodoopskrbni cjevovod Kaprije – Žirje koja je najzahtjevnija jer će se raditi na dubini i do 70 metara. Bit će položene najkvalitetnije PHD cijevi, iznimno tvrde, a istodobno fleksibilne koje radi naš Drnišplast, a rok trajanja je od 50 do 100 godina – pojasnio je Gulin.
Inače, za sva četiri projekta čija je ukupna vrijednost više od 16 milijuna eura 80 posto novca je bespovratno, a po 10 posto osiguravaju Hrvatske vode i Vodovod i odvodnja Šibenik.