Europski parlament usvaja danas Rezoluciju o ruskoj agresiji na Ukrajinu, nakon pregovora koje je između grupacija u EP vodio hrvatski zastupnik Tonino Picula.
– Ovaj rat Rusije protiv Ukrajine može biti uvod u sumrak čovječanstva, ali i novog, pravednijeg međunarodnog poretka. Prvenstveni razlog za rat je autoritarna priroda ruskog režima pod apsolutizmom ruskog predsjednika. Ne zna se što je gore, Putinova vojna agresija ili njegov narativ kojim opravdava nasilništvo – počeo je svoj govor Picula.
Kazao je kako je Putin računao na pasivnost Ukrajinaca i na podijeljenost Zapada. Precijenio je svoju snagu, podcijenio snagu otpora Ukrajinaca i sposobnost Zapada da se ujedini.
– Ovaj rat izaziva i sjećanja na ratnu agresiju na moju zemlju, Hrvatsku, prije trideset godina. Napadi na dječje bolnice, na civilne objekte, razrušena mjesta i izbjeglice. Putin mora kao i Milošević odgovarati za svoje postupke pred sudom za ratne zločine. Putinu će biti vrlo teško izaći iz ovog rata. Kremlju bi se mogla dogoditi ruska verzija Majdana. Povijest je pokazala da se diktatore može pobijediti, ali je jednako važno otkloniti okolnosti koje su dovele do pojave diktatora. Ukrajina krvari, ali Putinov režim će iskrvariti. Živjela europska Ukrajina, slava Ukrajini! – istaknuo je Picula kao jedini hrvatski zastupnik koji je sudjelovao u ovoj raspravi.
Ključni su zahtjevi Europskog parlamenta prema Komisiji i Europskom vijeću da najoštrije osude nezakonitu, ničim izazvanu i neopravdanu vojnu agresiju Ruske Federacije protiv Ukrajine i invaziju na nju.
Da se potakne nastavak diplomatskih napora za zaustavljanje ruske agresije na Ukrajinu i pronalaženje mirnog rješenja temeljenog na poštivanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine i načela međunarodnog prava, kao i njezina prava da odlučuje o budućim savezima Europska unija mora kategorički odbaciti rusku retoriku koja nagovještava moguće pribjegavanje oružju za masovno uništenje i pozvati Komisiju i države članice da Ukrajini pruže daljnju hitnu humanitarnu pomoć.
Nadalje, Rezolucija naglašava potrebu da se poseban naglasak stavi na ranjive skupine, manjine, kao i žene i djecu i pozdravlja brzo usvajanje sankcija od strane Vijeća; u svjetlu najnovijih napada, inzistira na potrebi donošenja dodatnih oštrih sankcija.
Europski parlament predložio je nekoliko mjera poput poticanja na održavanje koherentnog pristupa sankcijama bez ikakvih izuzeća uzrokovanih sektorskim ili nacionalnim interesima, značajnog smanjenja energetske ovisnosti, posebno o ruskom plinu, nafti i ugljenu te poziva institucijama EU-a da rade na davanju statusa kandidata za EU Ukrajini.
Također, EP predložio je, među ostalim, ograničavanje uvoza najvažnije ruske izvozne robe, zabranu novih ulaganje EU-a Ruskoj Fedraciji te da se nakon isključenja Ruske Federacije i Bjelorusije iz SWIFT sustava nametnu i sekundarne sankcije bankama koje koriste alternative SWIFT-u za povezane transakcije ili nametnuti slične sankcije protiv ruskih banaka ili bankovnog sustava, kako bi se zabranilo prikupljanje sredstava ili zaduživanje europskim tržišta sa sekundarnih tržišta kapitala.
Zaključno, iz hrvatske perspektive važan je paragraf 31. u kojem se naglašava rusko djelovanje na zapadnom Balkanu i podcrtava njihov trajni interes za nestabilnost regije, te osuđujemo sve oblike podrške ruskoj agresiji.
– U istom paragrafu osuđujemo neusklađivanje Srbije sa sankcijama EU-a protiv Rusije što šteti njenom procesu pristupanja EU-u. Ponavljamo svoje očekivanje od kandidata za pristupanje EU-u da se usklade ne samo s pravnom stečevinom EU-a, već i sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom Unije, navode u priopćenju.