Gašenjem ploče na štednjaku minutu prije nego voda prokuha moguće je štedjeti energiju i prokuhati vodu, a u godinu dana gašenjem uređaja koji imaju takozvani stand by, odnosno upaljeni su i kad se ne koriste, poput televizora, moguće je uštedjeti šest posto energije koja se potroši u kućanstvu. To su samo neki od trikova kako biti energetski učinkovit i prije svega smanjiti račune i uštedjeti, piše Večernji list.
Ulaskom Hrvatske u EU energetski certifikat mora imati svaka nekretnina koja se iznajmljuje ili prodaje, a na temelju njega može se izračunati potrošnja energenata. Malo građana zna kako to napraviti. Na jednoj od poduka stanovništva o toj temi, kao i o manjim investicijama koje kućni budžet mogu poštedjeti velikih računa, bili smo u zagrebačkom naselju Trnsko.– Nakon što smo organizirali radionicu s upraviteljima zgrada, radionicu za djecu u školama, ovo je bila radionica za sve one koji su htjeli naučiti kako jednostavno uštedjeti i racionalno upravljati energijom – objasnila je Petra Andrić, moderatorica iz Društva za oblikovanje održivog razvoja (DOOR). Oko 20 posto energije gubi se zbog loše izolacije zgrada, a rješenje ovog problema među najskupljim je investicijama za uštede. Mali su zahvati pak izvedivi odmah.
Štednja struje
– Postavljanje izolacijske brtvene trake na prozore i vrata najjeftinija je investicija. Njome se može izolirati prostor, a ako pak govorimo o većim no ne preskupim investicijama, onda preporučujemo ugradnju termostatskih ventila i razdjelnika topline na radijatore koje će morati imati svi u zgradama do 2016. godine – objasnila je moderatorica DOOR-a. Ovako je u 15 godina moguće uštedjeti i 12.000 kuna, a investicija je dobra jer se energija plaća pravednije, odnosno po stvarnoj potrošnji stanara. I na rasvjeti se može štedjeti.– Samo šest štednih žarulja u deset godina sačuvalo bi u kućnom budžetu oko 4150 kuna – dodala je Petra Andrić.Investicija koja zahtijeva veće troškove jest izolacija krova i fasade. Prema podacima iz brošure “200 EE savjeta” računi za grijanje ovako se mogu srezati i do 80 posto, ovisno o kvaliteti izolacije, no i investicija je znatno veća. – Dok se pronađu novac za neke skupe poteze, može se štedjeti i na razne druge načine koji ne koštaju previše – zaključila je moderatorica.
Šest načina za uštedu energije i smanjivanje računa
1. Toplinska izolacija fasade
Materijal košta oko 280 kuna po četvornom metru. Moguća je ušteda energije od 20 do 40 posto, ovisno o kvaliteti izolacije. Investicija se vraća u roku od sedam do 15 godina.
2. Toplina čuva i izolaciju krova
Preko krova gubi se puno energije, a ulaganje u toplinsku izolaciju stoji 100 kuna po četvornom metru. Ušteda energije je do 40 posto, a investicija se vraća u roku od tri do pet godina.
3. Ne ostavljajte na ‘stand by’
Gašenjem uređaja poput televizora koji imaju takozvani stand by godišnje se uštedi od 1 do 13 W, što je oko šest posto električne energije koju u godinu dana potroši kućanstvo.
4. Izolacija prozora i vrata trakom
Izolacijska brtvena traka koja se stavlja na prozore stoji 4 kune po metru. Godišnje se može uštedjeti 200 kuna uz investiciju od 50 kuna. Rok povrata je manje od jedne godine.
5. Termostatski ventili
Postavljanja uređaja stoji 350 kuna za jedan radijator. U godinu dana moguće je uštedjeti do 15 posto energije, odnosno 800 kuna na računu za grijanje. Rok je povrata investicije tri godine.
6. Postavljanje štedne rasvjete
Šest štednih žarulja od 20 W stoji 300 kuna.Godišnja se ovako može uštedjeti 415 kuna, a rok povrata investicije je devet mjeseci.
IZVOR: Večernji list