Jutros je u Gradskoj vijećnici u Šibeniku pred predsjednikom Županijskog vijeća Šibensko-kninske Županije Nediljkom Dujićem svoju prisegu na novi četverogodišnji mandat dalo 78 sudaca porotnika iz cijele županije.
– Prema Zakonu o sudovima porotnikom može biti imenovan samo građanin dostojan obavljati tu dužnost. Sudcima porotnicima čast je što su izabrani od strane svoje lokalne zajednice. Dužni su jednako kao i sudci poštivati sve odredbe Zakona o sudovima, svoj ugled, ugled sudbene vlasti, te nikad ne dovesti u pitanje samostalnost i ispravnost rada suda. A pogotovo nikad se ne služiti svojom funkcijom za svoje vlastite interese- kaže Iris Živković, predsjednica Općinskog suda u Šibeniku.
Županijska skupština kandidira i potvrđuje sudce porotnike.
– Obično se prisega, kao i danas, obavlja konsenzusom, jer smo svejsni da sve lokalne zajednice koje ih kandidiraju izabiru svoje najbolje ljude. Nikad dosad nije bilo problema sa sudcima porotnicima- kaže Nediljko Dujić.
Uloga sudca porotnika u hrvatskom sudskom sustavu nije kao u američkim filmovima da donose presudu, već u sudskim parnicama čija je vrijednost spora veća od 500 tisuća kuna, ili u težim kaznenim postupcima predstavljaju odrđenu vrstu građanske kontrole.
Za suce porotnike Općinskog suda u Šibeniku imenuju se:
a) po prijedlogu Grada Šibenika:
1. Jerry John Antolos, Put kroz Meterize 39, Šibenik
2. Stjepan Akmačić, P. Preradovića 10, Šibenik
3. Ante Badžim, Put Jurasa II 5, Šibenik
4. Anita Belak, Ražinska 59B, Šibenik
5. Zvonimir Blažević, S Ninića 43, Šibenik
6. Ante Bolanča, S. Radića 33, Šibenik
7. Ana Bošnjak, Borajska 42, Šibenik
8. Božidar Brnić Boće, Milice i Turka 84, Šibenik
9. Vesna Cvetković, Frana Supila 64, Šibenik
10. Božidar Čatlak, S. Ninića 37, Šibenik
11.. Milica Čobanov, Branitelja domovinskog rata 2d, Šibenik
12. Nevenka Deljanin, Mandalinskih žrtava 11, Šibenik
13. Jagoda Erak, Petra Zrinskog 3, Šibenik
14. Nada Džale, Bana Mažuranića 17, Šibenik
15. Marko Grizelj, Put Birnja 12, Vrpolje
16. Goran Grozdanić, Mandalinskih žrtava 8, Šibenik
17. Jasminka Jaramaz, Sv. Julijana 4, Šibenik
18. Miljenko Jozipović, Cesta Ši- St 46, Vrpolje
19. Mirjana Jurić, Raslinska cesta 6, Zaton
20. Katica Jurković-Hordov, Zagorska 6, Šibenik
21. Vinka Kajdić, Put igrališta 11, Zablaće
22. Miro Klisović, Trg Andrije Hebranga 20, Šibenik
23. Joso Laća, Bana J. Jelačića 2A, Šibenik
24. Nikola Lovrić, Bana Ivana Mažuranića 46, Šibenik
25. Ante Martinović, Raslinska cesta 46, Zaton
26. Marko Matas, Put kroz Meterize 14, Šibenik
27. Dragan Mišić, Put kroz Meterize 6, Šibenik
28. Nevena Miškić, Branitelja dom. rata 2b, Šibenik
29. Jagoda Mišura, Stjepana Radića 60, Šibenik
30. Mihovil Mrdeža, Ražinska 18, Šibenik
31. Rudolf Nikpalj, Obala palih omladinaca 4, Šibenik
32. Senka Orlović, A. Šupuka 20, Šibenik
33. Veljko Paklar, Mandalinskih žrtava 11c, Šibenik
34. Rade Plenča, Vrpolje
35. Divna Petković, Put kroz Meterize 42, Šibenik
36. Vladimir Periša, Bana J. Jelačića 78H, Šibenik
37. Joso Pletikosa, Put Kroz Meterize 6, Šibenik
38. Mate Protega, Bana J. Jelačića 28, Šibenik
39. Neven Računica, Put kroz Meterize 41, Šibenik
40. Vladimir Radak, Trtarska 105, Šibenik
41. Berislav Rubelj, Put Jurasa 1/23, Šibenik
42. Darko Rupić, Pulska 2, Šibenik
43. Azem Skrozić, Dalm. udarne brigade 46, Šibenik
44. Nada Stošić, Slobodana Macure 36, Šibenik
45. Živana Stošić, 8. Dalm. udarne brigade 38, Šibenik
46. Krste Stošić, Obala Gaj 80, Brodarica
47. Hrvoje Sutlović, Bože Peričića 22, Šibenik
48. Dravko Svirčić, Grebaštica Donja
49. Marko Šarić, Bana J. Jelačića 2B, Šibenik
50. Anka Šeparović, Sunčana obala 4, Zlarin
51. Ante Šolić, Vrpoljački put 15A, Vrpolje
52. Bore Štrkalj, Trg A. Hebranga 23, Šibenik
53. Valentina Štrkalj, Katarine Zrinske 2, Šibenik
54. Špiro Šumera, Put Drage 1, Žaborić
55. Joško Šupe, Ante Šupuka 18, Šibenik
56. Mate Teskera, Put kroz Meterize 39, Šibenik
57. Loren Trlaja, Branitelja domovinskog rata 2c, Šibenik
58. Radojka Živković, Put Gvozdenova 133, Šibenik
b) po prijedlogu Grada Skradina:
59. Kristina Vlaić Bubalo, Bićine Velike 29, Skradin
60. Matea Klarić, dr. Franje Tuđmana 19, Skradin
61. Anka Verović, Nova VII 13, Šibenik
62. Duško Galić, Galići 1A, Piramatovci, Skradin
c) po prijedlogu Grada Vodica:
63. Lucija Toprek, Ante Španja 4, Vodice
64. Sanja Karin, Ljudevita Gaja 47, Vodice
65. Goran Radin-Mačukat, Ulica Brunac 29A, Vodice
66. Ante Radin-Mačukat,Ulica Artina 23, Vodice
67. Igor Sladoljev, Magistrala 27/I, Vodice
68. Nikola Lemac, Grge Ivasa 6, Vodice
69. Petar Ivas, Braće Kaja 13, Vodice
70. Marijanka Fržop, Hrvatskih boraca 5, Vodice
d) po prijedlogu Općine Bilice:
71. Ante Grubišić, Grubišići 33, Bilice
72. Ranko Jakovljević, Ćaleta-Cari 52, Bilice
73. Slavica Slavica, Novo Naselje 90, Bilice
e) po prijedlogu Općine Primošten:
74. Jakov Prgin, Rtić I/52, Dolac-Primošten
75. Ante Luketa, Put Rupe 1, Primošten
f) po prijedlogu Općine Rogoznica:
76. Dragica Karabatić, Ante Starčevića 74, Rogoznica
77. Mario Pavić, Put Crljine 8 C, Rogoznica
g) po prijedlogu Općine Tribunj:
78. Nikolina Matičev, Srimarska 5, Tribunj