Narodna knjižnica i čitaonica Murter, utemeljena davne 1866. godine kao Društvo seoske izobraženosti, jedna je od najstarijih kulturnih ustanova u Dalmaciji. Krajem 60-ih godina prošlog stoljeća do Domovinskog rata djeluje unutar Društvenog centra Murter, a od 2000. godine, uspostavom murterske općine dobiva današnji naziv. Knjižnica trenutno broji 379 aktivnih članova, a osim Murterina, njezini su članovi i mještani ostalih mjesta na otoku jer je jedina takva ustanova na otoku, a tijekom sezone i brojni turisti koji imaju mogućnost ljetnog učlanjenja.
– Naša knjižnica danas broji nešto više od 10 tisuća svezaka knjiga i stotinjak jedinica elektroničke građe. Početkom ove godine završena je revizija i otpis knjižne građe, točnije otpisano je oko tisuću starih i oštećenih naslova. Prošle godine, pak, počela je računalna obrada građe. Sva građa je obrađena u roku od godine dana i korisnici se mogu služiti on-line katalogom u sklopu skupnog kataloga hrvatskih knjižnica Crolist. A ove godine prešli smo na kompletnu računalnu obradu podataka upisa, posudbe, zakasnine, obrade. Za korisnike knjižnice na raspolaganju su četiri računala s pristupom internetu – kaže ravnateljica knjižnice Mande Turčinov Ježina.
POMOĆ MINISTARSTVA
Inače, zahvaljujući Ministarstvu kulture, ističe ravnateljica, sve su police zamijenjene novima, uređen je dječji kutak, nabavljeno stropno platno i projektor, stara rasvjeta zamijenjena je novom. Svake godine Ministarstvo kulture, dodat će Turčinov Ježina, u nabavi novih knjiga sudjeluje sa 45 tisuća kuna, a sa 400 tisuća kuna financiralo je i obnovu kinodvorane Žut, na temelju našeg apliciranja na natječaj javnih potreba u kulturi.
Knjižnica je zapravo je središte gotovo svih kulturnih i ostalih događanja u Murteru. U njoj se održavaju razne književne večeri, večeri poezije, predstavljanja novih knjiga, održavaju se razna predavanja i susreti. Knjižnica je utemeljitelj koncerata klasične glazbe u crkvi sv. Roka, potom manifestacije Murterski pir. Osmislila je i etno-projekte poput ‘Vedrog murterskog ponedijka i izložbe ‘Murterska kuća’ Dok nije utemeljena Turistička zajednica Knjižnica je bila i organizator svih ljetnih događanja.
– Posebno smo ponosi na prvi ljetni sajam knjiga koji smo organizirali proteklog ljeta pod nazivom ‘Lito s librun’. U planu je da se sajam održava svake godine, pa smo ga prijavili i na Natječaj Ministarstva kulture. Namjera nam je da Sajam s mnoštvom kreativnim radionica i kulturnih događanja poveže prostor Knjižnice, kinodvorane i pozornice na Trgu Rudina. Na ovom prvom Sajmu sudjelovale su izdavačke kuće Školska knjiga i Naklada Ljevak. Nakana je da ubuduće na njemu sudjeluje više izdavača i da traje nekoliko dana – veli Mande Turčinov Ježina.
DOSEGNULI LIMIT
Narodna knjižnica i čitaonica, inače, prostire se na 120 kvadrata, a takav prostor više ne zadovoljava sve potrebe.
– Moram kazati kako je Knjižnica u ovom prostoru dosegnula svoj limit. Stoga se samo po sebi nameće potreba za preseljenjem u veći prostor i to u prizemlju, kako bi Knjižnici mogla biti pristupačna i invalidima. U novoj knjižnici osigurao bi se i galerijski prostor jer u Murteru nema nijednog mjesta za postavljenje izložbi, potom stalni etno-postav, multimedijalna dvorana. Stoga je i izrađena Programska osnova za novi prostor Narodne knjižnice i čitaonice, pa očekujemo da za tu namjenu Općina osigura prizemlje zgrade koja je u općinskom vlasništvu – zaključila je ravnateljica Mande Turčinov-Ježina.
Godišnja članarina
Godišnja članarina u murterskoj knjižnici za učenike, studente, umirovljenike i nezaposlene osobe iznosi 50 kuna, a za zaposlene 60 kuna. Postoji i ljetna mjesečna članarina koja iznosi 20 i nju uglavnom koriste turisti. Razno vrijeme za korisnike knjižnice je od ponedjeljkom i srijedom od 14 do 20 sati, a utorkom, četvrtkom i petkom od osam do 14 sati.