Prva kulturološka škola Matice hrvatske održana je u Skradinu i Bribiru proteklog vikenda u organizaciji skradinskog ogranka Matice hrvatske. Škola je okrenuta zainteresiranoj publici svih uzrasta i stupnjeva obrazovanja, ali prvenstveno studentskoj populaciji u zemlji te hrvatskom iseljeništvu.
Škola je zamišljena kroz višednevni program koji se sastoji od predavanja, radionica i terenskih obilazaka, ali zbog okolnosti uzrokovanih pandemijom korona virusa ove godine upriličena je u reduciranom dvodnevnom trajanju.
– Kulturološka škola ima za cilj upoznati sudionike s bogatom kulturnom tradicijom i naslojavanjima kultura na pojedinim iznimno važnim arheološkim nalazištima i lokalitetima u skradinskom i šibensko-kninskom kraju, ali i znatno šire, području kojeg omeđuju Nin, Knin i Solin, prostoru na kojem se nalazila ranosrednjovjekovna hrvatska država. Namjera je organizatora da završetkom programa svaki polaznik stekne znanja iz različitih struka povezana s konkretnim lokalitetima i da može bolje upoznati i vrednovati povijesno nasljeđe i odgovarajuće se prema njemu odnositi – priopćeno je iz Grada Skradina.
Koncepcija škole ove godine realizirana je prvi dan kroz dva predavanja koje su održali Renata Burai i Marinko Šišak. Renata Burai izlagala je o nacionalnim identitetima, teorijama i transformacijama identiteta, dok je Marinko Šišak izlagao o temi ‘Kulturna naslojavanja i lokaliteti šireg skradinskog i šibensko-kninskog područja’.
Drugog dana škole, polaznici su se uz stručno vodstvo Denija Tojčića, kustosa MHAS-a iz Splita upoznali na Bribirskoj glavici s njenom važnošću i povijesnim slojevima te rezultatima najnovijih istraživanja koja se odvijaju na ovom iznimno bogatom i važnom lokalitetu na kojem je zabilježen kontinuitet života kroz više od 2500 godina.