Hrvatska je jedna od minama najzagađenijih država na svijetu. Do sada je razminirana tek polovica sumnjivog područja. Ostalo je još 680 km2 u 12 županija, odnosno 97 gradova i općina. Rekao je to u Drnišu na obilježavanju Međunarodnog dana svjesnosti o opasnostima od mina, zamjenik ravnatelja Hrvatskog centra za razminiranje Mirko Ivanušić.
Nacionalnom strategijom predviđeno je očistiti zemlju od mina do 2019., što će u najvećem dijelu ovisiti o financijama, naglasio je Ivanušić. Do sad je utrošeno nešto više od 4 mlrd. kn, a Ivanušić kaže da će za dovršetak razminiravanja trebati još barem toliko.
Od 1991. do danas 1975 osoba stradalo je u 1352 minska incidenta. Na minski sumnjivim područjima smrtno je stradalo 509 osoba. Minski sumnjivo područje proteže se na 680 četvornih kilometara, koji se nalaze u 12 županija, odnosno 95 grada i općine. Sav minski sumnjivi prostor obilježen je sa 13 tisuća oznaka ‘minske opasnosti’.
Nakon tiskovne konferencije za djecu drniške osnovne škole održana je kazališna predstava NE-NE-MI-NE, te istodobno u područnoj školi u Gradcu predavanje o minama za tamošnje osnovce. Kroz neki oblik edukacije što provodi HCR, dosada je prošlo gotovo milijun djece i odraslih, rečeno je danas u Drnišu.
Opća skupština UN-a je u prosincu 2005. godine 4. travnja proglasila Međunarodnim danom svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju. Hrvatska je u prosincu 1997. potpisala, a Sabor 1998. ratificirao Konvenciju o zabrani uporabe, proizvodnje, uvoza, izvoza i skladištenja pješačkih mina (Ottawska konvencija).
Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju obilježen je i na zagrebačkom Cvjetnom trgu. Istaknuot je kako je razminiranje, iako dugotrajan i skup proces, važno zbog sigurnosti građana i razvoja gospodarstva.
Na obilježavanju su bili i predsjednik Republike Ivo Josipović, premijer Zoran Milanović te prva potpredsjednica Vlade Vesna Pusić i ministar branitelja Predrag Matić.