Prošli tjedan učionice kampusa na Tvrđavi sv. Ivana bile su središte za razmjenu znanja, umrežavanje i planiranje budućih aktivnosti vezanih uz održivo upravljanje kulturnom baštinom. FORTIC tjedan okupio je preko 60 stručnjaka iz područja kulturnog menadžmenta i održivosti iz 13 europskih zemalja – Italije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Litve, Finske, Njemačke, Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva, Ukrajine, Belgije, Nizozemske, Mađarske i Hrvatske – koji su aktivno sudjelovali na konferenciji “Održivi modeli upravljanja fortifikacijskom baštinom” te radionici Green Sustain LAB. Tijekom FORTIC tjedna kampus na Tvrđavi sv. Ivana ugostio je i godišnji kongres udruženja EFFORTS.
Na dvodnevnoj konferenciji izlagali su predstavnici Grada Pule, Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, venecijanskog sveučilišta Ca’ Foscari i talijanske općine Cervia, kao i članovi dvaju važnih europskih udruženja – EFFORTS (Europska mreža utvrđenih gradova i obrambenih fortifikacija), koja umrežava europske lokacije fortifikacijske baštine radi razmjene znanja i održivog razvoja, te FORTE CULTURA, mreže posvećene promicanju i valorizaciji fortifikacijske baštine kroz kulturne projekte, kao i stručnjaci iz Tvrđave kulture Šibenik. Dvodnevnu radionicu Green Sustain LAB vodila je Laura Orlić, osnivačica tvrtke Artivist Company, koja se bavi održivim razvojem u sektoru kulturne baštine i poslovnom svijetu.
– Analizirajući važnost i učinke aktivnosti provedenih tijekom FORTIC tjedna na kampusu Tvrđave sv. Ivana, za Tvrđavu kulture kao aktivnog sudionika u međunarodnim suradnjama i provedbi EU projekata, možemo istaknuti nekoliko ključnih postignuća. Prije svega, projekt FORTIC predstavlja prvi projekt financiran iz programa Interreg Italija-Hrvatska u kojem je Tvrđava kulture preuzela ulogu partnera. Radionica Green Sustain Lab i projektna konferencija u Šibeniku označili su prve zajedničke aktivnosti na kojima su projektni partneri imali priliku razmijeniti znanja, iskustva i ideje nužne za daljnje planiranje i uspješnu provedbu projekta.
Događaj je također poslužio kao platforma za umrežavanje postojećih i budućih organizatora manifestacije Noć tvrđava, obogaćujući nas novim spoznajama o konceptima održivosti i približavajući nas cilju transformacije Noći tvrđava u održivu, „zelenu“ manifestaciju. Na kraju, održavanje godišnjeg kongresa EFFORTS-a u Šibeniku predstavlja krunu šestogodišnjeg predanog rada Tvrđave kulture u okviru ove europske mreže baštinskih lokaliteta – istaknula je Đurđa Vrljević Šarić, voditeljica Odjela za međunarodnu suradnju i projekte u Tvrđavi kulture Šibenik.
Sve prošlotjedne aktivnosti dio su europskog projekta FORTIC – From remains Of the war to the aRchiTecture of peace in cross-border area of Italy-Croatia, financiranog kroz Interreg Italija-Hrvatska 2021-2027. Projekt okuplja Grad Pulu kao vodećeg partnera te partnere: Tvrđavu kulture Šibenik, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Sveučilište Ca’ Foscari iz Venecije i općine Cervia, Vieste i Korčula. Pridruženi partneri projekta su Škola za odgoj i obrazovanje Pula, Turistička zajednica Grada Korčule i venecijanska udruga UNPLI Veneto.