Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave odbacila je, kao neosnovanu, žalbu jedne hrvatske tvrtke na natječaj za projektnu dokumentaciju za energanu šibenskog Centra za gospodarenje otpadom, koja bi bila prva u Hrvatskoj.
Podsjetimo, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost izradu projektno-tehničke dokumentacije za projekt ‘Postrojenje za energetsku oporabu goriva iz otpada i prosušenog mulja s uređaja za obradu otpadnih voda u obuhvatu Centra za gospodarenje otpadom Bikarac’ financira u 100-postotnom iznosu od oko 2,9 milijuna eura, o čemu je ugovor potpisan u travnju ove godine. Cilj tog projekta je doprinijeti uspostavi cjelovitog sustava gospodarenja otpadom i to kroz smanjenje količine otpada koji se odlaže na odlagališta, smanjenje emisija stakleničkih plinova s odlagališta te iskorištavanje otpada u energetske svrhe.
Kako je dio oporbenih vijećnika i javnosti sumnjičav prema izgradnji energane, Grad Šibenik i tvrtka Bikarac su organizirali studijsko putovanje u talijanski Bolzano kako bi se vijećnici, koji su željeli vidjeti te novinari, uvjerili kako funkcionira tamošnji Eko centar odnosno energana u kojoj se miješani kućni otpad iz cijele regije Trentino-Alto Adige na sjeveru Italije, spaljuje u modernom postrojenju i nastala energije pretvara u toplinsku energiju za grijanje oko 20 tisuća domaćinstava i električnu energiju koja ulazi u elektro sustav.
Voditelj centra Marco Palmitano kazao je šibenskom izaslanstvu kako je energana iznimno važna za ljude u Bolzanu i cijeloj regiji jer su sigurni da je ciklus prerade otpada proveden na pravilan način. Energana, koja djeluje od 2014. godine, godišnje oporabi oko 130.000 tona otpada.
Dijelu oporbe i javnosti smeta i činjenica da Bikarac ne može proizvesti toliku količinu otpada, no može preuzeti gorivo iz otpada koje nastane u dalmatinskim centrima.
– Ističem da u Šibenik neće dolaziti smeće iz susjednih gradova odnosno Dalmacije nego isključivo gorivo iz otpada, potpuno inertni materijal, a visoko vrijedan za dobivanje električne i toplinske energije. Ponavljam, nikakvi kamioni sa smećem neće dolaziti na Bikarac. U ovoj fazi treba znati da mi još ništa ne gradimo nego imamo ideju, a ovaj natječaj pokazat će što bismo tek trebali izgraditi, bude li sve pozitivno uključujući i Studiju utjecaja na okoliš – kazao je Robert Podrug, direktor tvrtke Bikarac Šibenik.
Podrug kaže i kako je voditelj energane kazao da je proizvodnja energije tek na trećem mjestu razloga gradnje postrojenja, dok su na prvom mjestu bili zaštita okoliša i zaštita zdravlja ljudi.
– Vidjeli smo i taj pepeo, kao nus produkt procesa i uvjerili se da to nije nešto što će nositi vjetar i zagađivati okoliš. Riječ je o finoj prašini koja nalikuje pijesku i riječ je o samo 10 posto onoga što uđe u postrojenje. Čuli smo i da će se, daljnjom modernizacijom koje je u Bolzanu počela, i taj pepeo koristiti za, primjerice popločavanje ulica ili dvorišta.
U svakom slučaju, natječaj za izradu projektno tehničke dokumentacije, nakon DEKOM-ovog odbacivanja žalbe nastavljen je, a rok za ponude je 19. studenog. Rok za izradu dokumentacije je 18 mjeseci i tada će sve biti jasnije.
U međuvremenu, za 8. studenoga bit će sazvana tematska sjednica Gradskog vijeća Šibenika koju je na temu izgradnje energane zatražila oporba.