Na natječaj za projektno tehničku dokumentaciju za moguću izgradnju energane na gorivo iz otpada na Bikarcu stiglo je šest valjanih ponuda, hrvatskih i inozemnih tvrtki.
– Predstoji evaluacija svih valjanih ponuda i tek nakon toga znat ćemo koja će tvrtka biti odabrana. U ovoj fazi ne mogu o detaljima – kazao je Robert Podrug, direktor tvrtke Bikarac Šibenik.
Podsjetimo, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost osigurao je gotovo tri milijuna eura za u izradu projektno-tehničke dokumentacije za potrebe gradnje postrojenja za energetsku oporabu goriva iz otpada i prosušenog mulja s uređaja za obradu otpadnih voda u obuhvatu Centra za gospodarenje otpadom Bikarac, koji je najsuvremeniji centar za gospodarenje otpadom za cijelu Šibensko-kninsku županiju.
Pri potpisivanju ugovora s Gradom Šibenikom, u travnju ove godine direktor Fonda Luka Balen kazao je da Bikarac radi u skladu s najvišim standardima, a ‘financiranje projektno tehničke dokumentacije je završno poglavlje uspostave modernog sustava gospodarenja otpadom u Šibeniku, ali i cijeloj Šibensko-kninskoj županiji’.
U centrima za gospodarenje otpadom, kojih je u Hrvatskoj za sad samo tri, gotovo 50 posto troška čini gorivo iz otpada. Također, treba zbrinuti i prosušeni mulj koji ostaje nakon pročišćavanja otpadnih voda, odnosno aglomeracija.
Unatoč sumnjičavosti oporbenih stranaka i pojedinih stručnjaka, izgradnja postrojenja za energetsku oporabu goriva iz otpada i muljeva iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda doprinosi uspostavi cjelovitog sustava gospodarenja otpadom i to kroz smanjenje količine otpada koji se odlaže na odlagališta, smanjenje emisija stakleničkih plinova s odlagališta te iskorištavanje otpada u energetske svrhe, kao što nalažu i direktive Europske unije.
Takvih postrojenja u europskim zemljama ima više od 500, počela je gradnja i u Rimu, a Hrvatska je uz Maltu jedina članica koja nema niti jedno pa bi Šibenik među hrvatskim gradovima mogao biti prvi, kao što je bilo u slučaju gradnje HE Jaruga odnosno uvođenja izmjenične struje.
Inače, nakon što bude izabran izrađivač projektno tehničke dokumentacije za postrojenje, rok za izradu studije izvodljivosti i utjecaja na okoliš je 18 mjeseci i tek tada će biti poznato što bi to na Bikarcu trebalo biti izgrađeno.