Početna konferencija projekta ‘Sanacija odlagališta neopasnog otpada Moseć u Gradu Drnišu’ održana je jučer na Moseću. Radovi na sanaciji odlagališta otpada su počeli u siječnju 2021. godine. Izvođač radova je zajednica ponuditelja tvrtke Kostak iz Krškog iz Slovenije i tvrtke Opera group iz Zagreba.
Radovi teku ubrzano te se završetak radova očekuje već do kraja ljeta. Sanacijom će se osim unaprjeđenja okoliša na širem području lokacije zahvata osigurati i društveno ekonomske koristiti te postići zaštita tla, podzemnih voda, zdravlja ljudi, smanjenje zagađenja zraka i utjecaja na klimatske promjene.
– Među prvim županijama u Republici Hrvatskoj prepoznali smo problem neodgovarajućeg gospodarenja otpadom i počeli sustavno poslagivati dijelove jednog novog, modernog i ekološki prihvatljivog sustava gospodarenja otpadom. Sanirali smo već nekoliko neusklađenih odlagališta otpada, među kojima i ono najveće na Bikarcu. Pretovarne stanice su izgrađene, nabavljena su specijalna vozila za prijevoz otpada, a nakon izgradnje postrojenja za mehaničko-biološku obradu otpada bit ćemo u mogućnosti zatvoriti i sanirati sva službena odlagališta otpada – kazao je župan Goran Pauk.
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić kazao je kako je Drniš u proteklih nekoliko godina pokazao da zna u kojem smjeru te kako treba ići s gospodarenjem otpadom.
– Znatno je prije drugih pristupio kreiranju održivog gospodarenja: realizirao je projekt reciklažnih dvorišta, nabavio je preko 4700 komunalnih spremnika, nabavio vozilo za odvojeno prikupljanje otpada i potom pristupio najkompleksnijem i najznačajnijem projektu – sanaciji odlagališta Moseć. Ovo je pobjeda, i to ne samo za Drniš i za Šibensko-kninsku županiju, nego i za sve nas u Hrvatskoj, jer sva neusklađena odlagališta moraju završiti na ovaj način – sanirana i tako učinjena neopasnim. Ovaj smjer je jedini kojim Hrvatska treba ići u gospodarenju otpadom – istaknuo je ministar Ćorić.
Drniški gradonačelnik Josip Begonja kazao je kako su provedbom tog projekta ne samo sanirali odlagalište po svim europskim standardima, nego su sanirali i tu premjestili nekoliko tzv. divljih odlagališta. Naglasio je kako je tako zaštićena priroda, a i pridonijeli su ukupnom ekološkom napretku cijelog kraja.
– Uz odlagališta u Vodicama i Skradinu, ovo je treći projekt koji smo prijavili za europsko sufinanciranje, dobili sredstva i iskoristili ih za realizaciju ovih vrijednih projekata. To su dokazi da se u ovom kraju odlično radi na ukupnom sustavu gospodarenja otpadom da on bude održiv – kazala je Maja Feketić, načelnica u FZOEU.
Projekt ‘Sanacija odlagališta otpada Moseć u Gradu Drnišu’, Grad Drniš prijavio je u prosincu 2019. godine u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga Sanacija zatvorenih odlagališta otpada neopasnog otpada u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.
Vrijednost projekta je 13.310.880,47 kuna, od čega je 85 posto, odnosno 11.314.248,39 kuna dodijeljeno iz bespovratne EU potpore. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost je odobrio Gradu Drnišu sufinanciranje u iznosu do 1.331.088,05 kuna, odnosno 10 posto ukupne vrijednosti projekta.
Preostali iznos za sufinanciranje, Grad Drniš je prijavio na Javni poziv za sufinanciranje EU projekata na lokalnoj i regionalnoj razini kojeg je objavilo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije u prosincu 2020. godine, te se očekuje i odobrenje sufinanciranja od strane MRRFEU u iznosu od oko 1,7 milijuna kuna.