Prognoze za početak vatrogasne sezone nisu nimalo dobre. Velika je suša, a dani postaju sve topliji, što uz jake vjetrove, uvelike otežava posao vatrogascima diljem Šibensko-kninske županije. Jeste li spremni za sve što vas čeka na terenu?
Prostor Šibensko-kninske županije spada u najugroženije područje u RH. Posebno je kritičan Miljevački plato, i područje prema Kninu. Požar na tim prostorima se širi takvom brzinom da se nema vremena razmišljati. U roku od 15 minuta do pola sata vatra je već na frontu od kilometra i ne znate kako će se situacija razvijati. Problematičan je priobalni dio županije, već nekoliko godina imamo problem s područjem Grebaštice i Jelinjakom. Potom moramo paziti na dva nacionalna parka Kornate gdje imate suhu travu punu eteričnih ulja i Krku gdje je gusta borova šuma. Sve je to za nas veliki izazov, ali i lutrija kad nastane problem. Stoga moramo biti spremni.
VODACAMA VATROGASNA POSTOJBA
Zbog manjka novca država je ove godine ukinula šest sezonskih vatrogasnih baza, između ostalog u Vodicama i Tisnom. Što to znači?
Ništa, jer smo generalno u dobitku. Samo je pitanje dana kada će s radom započeti novoustrojena Javna vatrogasna jedinica u Vodicama. Gradsko vijeće je donijelo odluku o osnivanju, imenovan je zapovjednik, osigurana su sredstva za rad, dva milijuna kuna decentraliziranih sredstava za plaće i materijalne troškove, a ostatak će se namaknuti iz proračuna Grada Vodica. Sigurno će se zaposliti šesnaest profesionalnih vatrogasaca. Predviđen je i prelazak dijela ljudi iz ukinutog DVD-a Vodice, riječ je o šest osoba. Od prvog lipnja osnovat će se i dva nova DVD–a, u Murteru te u Kijevu.
Imali Šibensko-kninska županija dovoljno vatrogasaca?
Imamo tri Javne vatrogasne postrojbe Šibenik, Drniš i Knin koje funkcioniraju, a sada dobivamo još jednu u Vodicama. Ima nas dovoljno, točno 478 operativnih vatrogasaca. Dugo smo čekali DVD Murter-Kornati, koji će uz jedno vozilo imati 20 opremljenih i osposobljenih vatrogasaca. Prije su na to područje išli vatrogasci iz Tisnog. Naime, vrijedi se prisjetiti da je nakon Kornatske tragedije Vlada RH posebno skrbila o Tisnom i Vodicama. Tisno je imalo četiri vatrogasca i jedno kombi vozilo, i čisto su na terenu popunjavali naše snage. Doduše, to je područje zadnjih godina imalo samo 10 do 15 intervencija tijekom cijele protupožarne sezone. Stoga mogu reći da je napokon došlo vrijeme da se nešto promjeni, tamo danas ima dovoljno domicilnih stanovnika koji žele raditi kao sezonski vatrogasci.
Kad je riječ o slanju maloljetnika na požarište, kakva je situacija danas?
Maloljetnici ne gase požare, čak niti uz pristanak roditelja, iako moram priznati imamo pritisaka od strane pojedinaca. Međutim, maloljetnika od Kornatske tragedije nema na terenu. Moram naglasiti da maloljetnik može biti u DVD-u jer je to Udruga građana, ali oni idu na natjecanja, ne na požarišta.
Ima li Šibensko-kninska županija još uvijek općina koje nemaju vatrogasna društva?
Općine Bilice, Tribunj, Civljane i Unešić još uvijek nemaju ustrojenu vatrogasnu zaštitu, mada bi je zaista trebale ustrojiti. Ali što učiniti!? Izlazimo na sve intervencije raspoloživim vatrogasnim snagama. Srećom, baš na tom području nismo imali velike požare. Međutim, ako se što dogodi, odgovornost je na načelniku, gradonačelniku, odnosno županu, jer oni su, temeljem Zakona o vatrogastvu, odgovorni da se brinu o svom prostoru. Trenutno s tri, odnosno sutra četiri JVP i 23 DVD-a sve pokrivamo.
PORAST BROJA INTERVENCIJA
Sezona požara službeno počinje 1. lipnja ali vi niste mirovali ni do sada. Posla je od početka godine bilo mnogo?
Do danas smo imali 980 intervencija ili 100 posto više nego lani u istom periodu. U prvih dva mjeseca bile su to tehničke intervencije. Svakodnevno smo izvlačili ljude iz zatrpanih automobila u vrijeme obilnih padalina na našem području, prevozili smo stare i nemoćne prema bolnici, doslovce iz snijegom zametenih sela. Nakon toga krenula je bura, sve je brzo osušila i započeli su požari. Gorilo je najviše na otvorenom području Knina i Drniša. Ukratko, za nas nema odmora. Analizirajući prošlu godinu, imali smo 2 158 vatrogasnih intervencija. Problematično je bilo 12 požara koji su se proširili na preko 100 hektara. Najproblematičniji bio je onaj u rujnu u Pađanima kada je vatra zahvatila vojno skladište Stara straža u kojem su aktivirani zaostalo streljivo, puščana municija i granate. Morali smo evakuirati stanovništvo kninskog područja u krugu od pet kilometara. Sad kad se toga prisjećam, držim da je požar odrađen profesionalno s obzirom na vremenske uvijete koje smo imali. Možemo biti zadovoljni.
Cijeli intervju pročitajte u tiskanom izdanju Šibenskog tjednika