Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja obilježen je danas u Kući umjetnosti Arsen predstavom Dramskog studija ‘Ivana Jelić’ pod nazivom ‘Slušajte nas’, nastupom Marte Miškić s pratnjom te okruglim stolom na temu ‘Nasilje prestaje s vama’. Program je održan u organizaciji Gimnazije Antuna Vrančića, Turističko-ugostiteljske škole Šibenik te Šibensko-kninske županije, a svi sudionici su dobili te odjenuli ružičaste majice s natpisom ‘Samo ljubav’, u znak protesta prema vršnjačkom nasilju.
Za župana Jelića važno je biti hrabar jer onaj koji je hrabar bori se za sebe, a onaj koji je junak bori se za druge.
– I onaj dječak koji je prvi počeo nositi ružičastu majicu se borio za druge, jer je on htio pokazati da svijet može biti bolji i ljepši. Svako lice koje danas ovdje vidimo u životu je nekad bio žrtva nekog oblika nasilja. I sam sam bio, i znam koliko je to teško te kroz život nosi brojne frustracije. Ako ih pobijedite onda ćete biti veliki ljudi, jer najteže je pobijediti samoga sebe – poručio je župan Jelić.
Šibenski gradonačelnik Željko Burić sa suradnicima je sudjelovao na događanju, a u svom govoru je istaknuo kako vršnjačko nasilje ukazuje na bitne poremećaje u društvu s kojima se treba uhvatiti u koštac.
– Ova poruka, koju nosimo na ružičastim majicama, mora biti rezultat vrlo velikog truda sviju pa tako i nas koji obnašamo odgovorne funkcije, odnosno trebamo se ponašati u skladu s porukom ‘Samo ljubav’. Drago mi je da ste u Kući umjetnosti Arsen koja je primarno namijenjena upravo vama, mladim ljudima, vašem društvenom životu i razmjeni iskustava, gdje se stvaraju odnosi, a dobri odnosi su osnova borbe protiv vršnjačkog nasilja“, rekao je gradonačelnik Burić.
Odijevanjem ružičastih majica, građani i civilne udruge diljem Hrvatske i svijeta na simboličan način žele skrenuti pozornost na problem sve učestalijeg vršnjačkog nasilja u školama, koje može ostaviti teške psihičke posljedice. Nasilje nije samo verbalno i tjelesno, već i socijalno i psihološko te je sve izraženije u virtualnom svijetu odnosno društvenim mrežama kojima se djeca i mladi svakodnevno služe i kojima su izloženi. Stoga je potrebno skrenuti pozornost na otvorene rasprave o problemu nasilja, pravovremenu zaštitu žrtava vršnjačkog nasilja te pružanje potrebne pomoći počiniteljima nasilja. Od iznimne su važnosti kontinuirana i sustavna provedba preventivnih aktivnosti namijenjenih djeci, mladima, roditeljima i nastavnicima koje su usmjerene razvoju socijalnih i emocionalnih vještina te podizanju razine svijesti i znanja o pojavi vršnjačkog nasilja.
Odluku o proglašenju Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja Hrvatski sabor donio je u veljači 2017. godine. Ružičaste majice kao simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja odabrane su nakon slučaja vršnjačkog nasilja nad srednjoškolcem u kanadskom gradu Berwicku 2007. godine kojega su učenici maltretirali zbog ružičaste majice odjevene u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke. U znak protesta protiv tog slučaja nasilja, dječakovi prijatelji odjenuli su ružičaste majice i pokrenuli lavinu događaja koji su rezultirali obilježavanjem Dana ružičastih majica diljem svijeta, a sve s ciljem suzbijanja vršnjačkog nasilja u svim oblicima.