Na Maloj loži večeras od 20 sati počinje program posljednjeg dana ovogodišnjeg Festivala alternative i ljevice – FALIŠ.
U nastavku donosimo pregled večerašnjih događanja
Program četvrtog dana 12. FALIŠ Festivala
20 sati Mala loža (Trg Ivana Pavla II)
Razgovor:
„Tko se boji roda još?“ Lana Bobić, Lucija Marković, Greta Grakalić Rački
Tri aktivistkinje iz svijeta teologije – Lana Bobić, Greta Grakalić Rački i Lucija Marković – će razmotriti različite perspektive interpretacije pojma „rod“ te njegovu primjenu u okviru i feminističkoj teološkoj dekonstrukciji. Tko sve strahuje od pojma „rod“? Čini se da ova mala riječ uznemiruje duhove konzervativne javnosti i općeg građanstva. Pred očima klera, političar/ki i desnih aktivist/kinja, rod je često sinonim za prijetnju tradicionalnim vrijednostima, gdje viziju muškarca-zaštitnika obitelji i društva i žene Eve-Marije, svete ali grešne, mijenja ona o mišićavim ženama s visokim plaćama i muškarcima koji nježnim glasom djeci prije spavanja pjevaju uspavanke iz sovjetskog doba. Što je prava „rodna ideologija“? Kroz razgovor i prepletanje raznih perspektiva, ponire se u srž konzervativne kršćanske paradigme koja perpetuira rodne stereotipe i očekivane društvene uloge koje potlačuju žene, rodne i seksualne manjine. Takve uloge često su poligon za intimno partnersko nasilje, govor mržnje i homobitransfobiju. Nakon apologije, slijedi transformacija – užitak u procesu (re)afirmacije vlastite tjelesnosti, duhovni užitak u odgovornosti, bliskosti i intimi, te intelektualni užitak subverzije. Konačno, posebno će se istaknuti užitak neuvjetovanog dostojanstva svake osobe.
21 sat Mala loža (Trg Ivana Pavla II)
Predstavljanje knjige
„Ljudskost na kušnji“ gost: Ivana Dragičević, moderira: Emina Bužinkić
Knjiga Nesigurni naslanja se na prvijenac autorice Ivane Dragičević Nejednaki, kao jedno od rijetkih publicističkih djela u Hrvatskoj koja se hvataju ukoštac s gorućim problemima današnjice. Pandemija je promijenila svijet kakav znamo, ali i na svjetlo iznijela nedoumice s kojima smo svi već dugo suočeni. Što je ljudska sigurnost? Koliko su nam bitni zdravlje, opskrba hranom, demokratske institucije, država, internet te kako je to sve povezano s globalnim procesima i konceptom sigurnosti? Koliko je intimno iskustvo bolesti promijenilo samu autoricu i stavilo joj na oči duple naočale za precizno seciranje svijeta u kojem se svi osjećamo samima i nesigurnima, ali shvaćamo koliko nam taj svijet može pomoći, ako ništa, da bolje vidimo? U doba nesigurnosti autorica, u pričama iz osobnog rakursa, o fundamentalnim pitanjima od zelene ekonomije, klimatskih promjena, digitalne tranzicije, ratova i migracija pa do potresa, poplava i ostalih prirodnih katastrofa plete, kako ga sama naziva, self-help priručnik za čovječanstvo i humanizam. Jer bez ljudskosti i solidarnosti ne može biti ni sigurnosti, zaključuje Dragičević.
22 sati Mala loža (Trg Ivana Pavla II)
Razgovor:
„Grad Designs: renoviranje kolijevke civilizacije u grobnicu“ gost: Boško Jakšić, moderira: Emir Imamović Pirke
Rušilaštvo je kroz historiju prva pratilja svih osvajanja. Promatrao sam rezultat rušilačkog besa Aleksandra Velikog u Persepolisu. U Taksili, u Pakistanu, gledao sam kako jedan osvajač za drugim na temeljima prethodnika prave doboš-tortu civilizacija. Kako je nestala majanska civilizacija? Koliko je srušeno i spaljeno pravoslavnih i rimokatoličkih crkava po Bosni, koliko džamija? Kolika je imbecilnost potrebna da se minira Stari most u Mostaru? Aja Sofija nije srušena, ali je pretvorena u front islamsko-kršćanskog suočavanja. Što je Talibane navelo da podmetnu eksploziv ispod dvije gigantske statute Bude iz 6. vijeka u Bamianu, a što džihadiste Islamske države da pneumatskim čekićima razaraju statue po Ninivi ili Palmiri, i da u posljednji tren budu spriječeni da unište Maalulu, grad u Siriji, jedino mjesto na svijetu u kojem se govori aramejski jezik Kristovog vremena? Italija je izuzetak. Zato i raspolaže s dvije trećine kulturne baštine Europe. Drugima su preostale mrvice sačuvanog.