Bivši radnici TLM-a, koji još nisu naplatili svoja potraživanja pokušat će još jednom tužbom doći do svog novca, a jedinu nadu sada polažu u odredbe zakona po kojima za privatizacijsku pljačku nema zastare. Na konferenciji za novinare najavili su i dolazak na ročište u ponedjeljak u Trgovačkom sudu u Šibeniku na kojem očekuju zaustavljanje svih transakcija dok postoji zabilježba za prijenos vlasništva.
– Najveći učinak ove konferencije i tužbe bilo bi da priča o TLM-u ne odumre. U jednom momentu, što nije baš karakteristično za naš Sabor, donesen je jedan dobar zakon po kojem privatizacijska pljačka ne zastarijeva. Mi se uzdamo u to. Naš stav je još od 2007. godine da je riječ o organiziranoj pljački koja do dan danas egzistira. Ovo je faza u kojoj treba ‘udriti zadnju brukvu’, radnike Prese bez njihovih potraživanja odcijepiti od cijele priče. Tvrdio sam i tvrdim da je sve što se događalo u TLM-u s privatizacijom, odnosno sve djelatnosti koje su uništene i završile u stečaju, bile su kolateralne žrtve zemljišta – rekao je Branko Petrić, umirovljenik sa 45 godina staža u TLM-u.
Svoje tvrdnje potkrijepio je Petrić javnim natječajem u kojem je lani društvo Adrial plus prodavalo 330 tisuća kvadrata nekretnina TLM-a, ukupno 44 objekta.
– Nitko ne može osporiti da je sve što je rađeno u TLM-u, rađeno radi zemljišta. Valjaonice su, međutim, bile prevelik zalogaj za gušenje, one i danas rade i neka rade. Te Valjaonice vrijede danas između 100 i 150 milijuna eura, a kupljene su za 75 milijuna. U tim stečajevima država je izgubila dvije milijarde kuna, a naša su potraživanja ostala nenaplaćena. Ja imam oko 100 tisuća kuna potraživanja, ljudi iz Prese imaju značajno više. Zakon koji propisuje da nema zastare za privatizacijsku pljačku, nije slamka, on je balvan za koji se sad držimo – slikovit je Petrić.
Bivši radnici namjeravaju priču podgrijavati dok ne ostvare svoja potraživanja, a vjeruju da je vrlo lako provjeriti sve što se događalo u privatizaciji TLM-a.
– Ovo je druga tužba, a na prvu, koju smo poslali prije više od dvije godine nitko sa Trgovačkog suda nije reagirao. Oni su htjeli zatvoriti ovu priču bez nas, kao da nas nema. U ponedjeljak bi na ročištu sve trebalo biti gotovo, međutim mi moramo reagirati kako smo reagirali – kazao je Ivan Svraka.
U Valjaonicama je radnicima isplaćeno do 50 posto potraživanja dok radnicima Presaonice nije isplaćeno ništa. Ukupna neisplaćena radnička potraživanja su oko 50 milijuna kuna.
– Svatko tko kaže da nema novaca, ne govori istinu. Šta su oni tereni tamo – pita Petrić.
- Konačno miris asfalta niz ‘staru poštu’, uskoro otvaranje za promet - 22. siječnja, 2021. 10:57
- Kao da je kišno proljeće, ali stabilizacija vremena opet donosi hladnoću - 22. siječnja, 2021. 06:14
- Na Pode dolaze još dva velika igrača: ‘Feroterm će izgraditi logistički centar za cijelu Dalmaciju’ - 21. siječnja, 2021. 10:16
- Južina i kiša do kraja tjedna, a potom još jedan kratki prodor zime - 21. siječnja, 2021. 06:01
- Ima naznaka da se zima ispucala, ali jugu i kiši ne vidi se kraj - 20. siječnja, 2021. 06:03
- Temperatura raste, a s njom južina i količina kiše - 19. siječnja, 2021. 06:17
- Svi korisnici Cvjetnog doma primili drugu dozu cjepiva. Cijepljenje u ambulantama za desetak dana - 18. siječnja, 2021. 12:55
- Bura i hladnoća postupno popuštaju, a od srijede perilice idu na odmor - 18. siječnja, 2021. 06:19
- Županijska Udruga slijepih zahvalna: ‘Ovo su obične stvari koje su slijepim osobama financijski nedostupne’ - 15. siječnja, 2021. 12:16
- Još koji dan iznadprosječne hladnoće pa s južinom stiže topliji zrak - 15. siječnja, 2021. 06:01