Međusobno pomaganje ne pita za kilometre. Posebno ne u stoljeću u kojem se tehnologija pobrinula da nam udaljenosti nisu opravdanje za nedjelovanje. Već samo sjedeći u toplini svog doma i sa samo nekoliko klikova ‘mišem’ možemo učiniti mnogo. Mnogo ćemo učiniti i donacijom u iznosu od 25,00 kuna za sirotište Mali dom u Keniji, u Africi. Opet, u zamijenu za donaciju dobit ćete afričku rukotvorinu, odnosno narukvicu kao dokaz svog dobročinstva, a ako baš hoćete, bit ćete i vrlo ‘stajliš’.
POPRAVNI IZ ALTRUIZMA
Iako bismo o pomaganju potrebitima trebali razmišljati tijekom cijele godine, ako nam to već nije običaj, zadnji mjesec u godini izvrsna je prilika za popravni iz predmeta empatije, altruizma. Naravno, to vrijedi za one koji su u mogućnosti izdvojiti svoje vrijeme, novac, višak potrepština… Nije altruizam na nivou svijeta rezerviran samo za milijardere poput Bill Gatesa i njemu sličnima.
Dječjem sirotištu u Africi, Mali dom koji je osnova fra Miro, najmlađi hrvatski misonar. Svoj život Fra Miro posvetio je pomaganju najmlađima među nama, najpotrebitijima među nama i to na mjestu praktički zaboravljenom od ostatka svijeta, na mjestu kojeg se sjetimo u prigodnim situacijama poput ovih. Selo Lower Subukia u planinskom djelu centralne Kenije adresa je Malog doma gdje su utočište pronašla brojna djeca koja su s dolaskom fra Mira dobila priliku za koliko – toliko normalniji život od onog koji bi vodili bez njega. To su djeca koju su vlastite obitelji odbacile zbog mentalnog ili fizičkog invaliditeta. Žive u selu bez struje i puteva, siromaštvo i sve što ono sa sobom povlači njihova su svakodnevica. Ili su barem bila do dolaska hrvatskog misionara koji je sa sobom doveo tračak nade u bolje sutra i dobrotu ljudi. U Malom domu dobili su – dom, priliku za edukaciju, socijalizaciju…
– Svaka ova narukvica pretvorit će se u hranu za Mali dom, lijekove i pomagala za bolesnu djecu, gumene cipelice, mrežice za komarce, bilježnice i pomoći će nam da obnovimo školu u selu koju vodi fra Miro – kratko su nam poručili volonteri Malog doma kada smo i sami odlučili donirati određen iznos.
NARUKVICE PRIJATELJSTVA
Tzv. narukvice prijateljstva nose i neke poznata hrvatska imena poput pjevačica Jelene Rozge ili Lane Jurčević koje nisu odoljele šarenilu istih i želji da pomognu. Svatko tko želi donirati Malom domu u Keniji, pridružiti se fra Miru i volonterima da svijet doista bude ljepše mjesto za život svima, ne samo odabranima, već ovog prosinca, više informacija može potražiti na Facebook stranici Mali dom, a uskoro bi u funkciji trebala biti i internetska stranica misije koja glasi www.malidom.com.
Ako smatrate da potrebitih ima i u Hrvatskoj, u Šibeniku, slobodno djelujte i u lokalnoj zajednici. Iz iskustva znamo da Caritasova Pučka kuhinja neće, na primjer, odbiti fritule ili bilo koji drugi prigodni kolač ili neko drugo jelo na Badnje jutro. No i s tim, 25,00 kuna cijena je jedne kutije štetnih cigareta, ne osobito potrebnog laka za kosu ili, pak, kalorične bombonjere, a bez svega toga, sigurni smo, možete jedan dan. Osim toga, narukivca koja je posljedica dobrog djela idealan je poklon pod božićnim drvcem na Božićno jutro kad se slavi rođenje najvećeg od svih dobrotvora, pa slijedite Njegov primjer.
DOBRO JE ZNATI
No da je potrebno biti oprezan čak i prilikom pomaganja dobro zna šibenska volonterka, članica Šibenske udruge mladih, Zvonimira Bralić koja je svojedobno volontirala upravo u Keniji. Zbog određeni prijevara koje se događaju, posljedice trpe doista humanitarni projekti kakav je Mali dom. Evo što kaže Zvonka.
– Pružanje pomoći i pomaganje drugima uvijek je dobar izbor u kojem pokazujemo da ne razmišljamo samo o svojim potrebama već da primjećujemo i one kojima je pomoć potrebna. Kroz vlastito iskustvo boravka u Keniji svjedočila sam neravnomjernoj raspodjeli svjetskog bogatstva koja u Africi vodi do toga da ljudi ne mogu zadovoljiti svoje osnovne ljudske potrebe – kaže nam volonterka, te nastavlja:
– Ipak, ono što je bitno je da usprkos pozitivnim namjerama i filantropije koju volonterizam i doniranje (kao oblici pomoći) impliciraju treba imati na umu da se u Africi, upravo zbog siromaštva i teške gospodarske situacije, pojavljuju projekti i volonterski kampovi koji ne ostvaruju dugoročno pozitivne ciljeve. Vodeći se tom mišlju potrebno je razmisliti kome i na kakav način pružiti pomoć i da li će ta vrsta pomoći za koju smo se mi odlučili biti adekvatna. Jako je bitno imati dobre reference o mjestu gdje šaljete novac, a po mogućnosti i poznavati ljude koje su boravili na projektu kojem želite pomoći – poručuje.