Projekt Vallis Solaris bit će restrukturiran, prvenstveno zbog agresivne kineske proizvodnje i izvoza solarnih panela, čak i 60 posto ispod proizvodne cijene, a od čega se Europska unija još nije na odgovarajući način zaštitila. Cijelu današnju geopolitičku situaciju prije tri godine je bilo nemoguće predvidjeti i u Njemačkoj koja se do tada oslanjala na ruska fosilna goriva. Sve su to razlozi zbog kojih projekt Vallis Solaris mora biti restrukturiran kako bi bio i ekonomski opravdan, rečeno je na današnjoj konferenciji za novinare predstavnika Vallis Solarisa, Fraunhofer Instituta iz Freiburga, Grada Šibenika i tvrtke Podi.
– Prije tri godine nitko nije moga predvidjeti rat u Europi i da je to ekonomski rat, upravo oko energije. Ovaj trenutak samo potvrđuje da se radi o vrlo ozbiljnom projektu, kako na nacionalnoj, tako i na europskoj razini. U projekt Vallis Solarisa ubacuje se nova tehnološka razina, s istim programskim ciljem, a riječ je o proizvodnji specijalnih, bojanih građevinskih panela koji su zasnovani na potpuno drugoj tehnološkoj osnovi, odnosno na tehnologiji s kojom u ovom trenutku Kina ne raspolaže – kazao je gradonačelnik Željko Burić.
Bude li to konačna odluka Vallis Solarisa, redefinirat će se nove površine koje su im potrebne za razvoj tog projekta, a one će, zbog nove tehnologije biti znatno manje od prvotno dogovorenih. Sukladno njihovim potrebama Grad će raspodijeliti višak prostora ili tražiti širenje zone Podi u suradnji s državom u čijem je vlasništvu prostor koji još nije infrastrukturno opremljen.
– Unutar zone Podi trenutno je 1,5 milijuna kvadrata infrastrukturno opremljeno i prodano investitorima. Na nama je da radimo razvoj infrastrukture i od Vallis Solarisa očekujemo u što skorije vrijeme da nam kažu nastavljaju li ili ne s ovim projektom. Obzirom da sada imamo veći interes, nego što imamo raspoloživog terena mislim da bi bilo nekorektno raditi razliku između budućih investitora i Vallis Solarisa. Dakle, ne dolazi u obzir neka buduća rezervacija zemljišta za Vallis Solaris, a istovremeno odbijanje investitora koji su željni doći u Industrijsku zonu Podi. Na nama je da procijenimo i napravimo balans između projekta Vallis Solaris i 30 pisama namjere koja trenutno imamo uz tek pet sada raspoloživih parcela. Moramo to staviti na vagu i vidjeti što je u interesu grada Šibenika – rekao je Jakov Terzanović, direktor Industrijske zone Podi.
Gradonačelnik Burić tada je malo ‘stao na loptu’ i kazao kako on jasno diferencira razliku između proizvodnje i tehnologije 21. stoljeća i skladištenja.
– Tu ćemo mi jako dobro izbalansirati na način da omogućimo daljnje investiranje u Industrijsku zonu Podi, ali i da ne ograničimo razvoj industrijskih i znanstvenih potencijala koji se ovom gradu otvaraju. Ja sve ovo doživljavam kao slatki problem, a nama će na umu biti samo budućnost Šibenika – kazao je Burić.
Željko Selak, direktor tvrtke Vallis Solaris potvrdio je da će im u prvoj fazi restrukturiranog projekta biti potrebno manje kvadrata iz čistog tehnološkog razloga.
– To sad diktira tehnologija koju mora proizvesti jedan stroj. Kada smo započinjali projekt jedan stroj za proizvodnju ćelija imao je propusnost od sto megavata godišnje, a sada imaju od 500 do tisuću megavata i to definira onda manji prostor. Kroz taj razvoj tehnologije promijenila se i potreba za strukturom radne snage. Govorimo o djelatnicima koji su visoko tehnološki obrazovani sa vrlo visokim postotkom akademski obrazovanih građana. Dovoljan broj radne snage sada nemamo niti u Njemačkoj pa će biti značajno dogovoriti nove edukativne programe u suradnji s vašim Studijem energetike, Fraunhofer Institutom i fakultetom u Freiburgu – rekao je Selak.
Selak je pojasnio kako sada mijenjaju samo prvu fazu projekta kao jedini tehnološki i ekonomski opravdan odgovor na visoko eskaliranu proizvodnju u Kini.
– Kolege u Kini trenutno, pod istim uvjetima, imaju produktivniju i jeftiniju proizvodnju, nego u Europi. Kako bi projekt postavili na prave ekonomske temelje mi samo želimo promijeniti prvi korak. I sada ćemo mi proizvoditi ćelije i module, ali je modul drugačiji. Ima posve drugo tržište i drugi volumen i kapacitet, ali njegovo tržište je trenutno rastuće i nema kinesku konkurenciju – dodao je Selak i ponovio kako im je lokacija na Podima jedinstvena na Mediteranu.
Vallis Solaris je odlučan nastaviti projekt u Šibeniku na dva modela. Onaj prvotno planirani pod uvjetom da u dogledno vrijeme dobijemo zakonodavni okvir Europske komisije koji će to omogućiti, a drugi je temeljen na tehnološkom iskoraku Fraunhofer instituta, odnosno morfoform modulima koji se koriste u zgradarstvu, a razvijani su 15 godina i u dogledno vrijeme Kina ih neće imati. Vallis Solaris će do kraja prvog kvartala 2025. godine izići s novim poslovnim planom.