Dobra tjelesna forma rezultat je niza faktora, među kojima su ključna tri, trening, prehrana i odmor. Ovo ‘sveto vježbačko trojstvo’ mora biti podjednako kvalitetno zadovoljeno da bi se realizirani zacrtani vježbačevi ciljevi, piše Fitness.hr
Dakle, forma nikada neće doseći željenu razinu ako je neka od navedenih pretpostavki zapostavljena. Kad govorimo o prehrani kao važnom segmentu fitness načina života, nutricionisti i treneri se slažu: obrok nakon treninga (PWM) bez sumnje je najvažniji obrok u danu.
No, unatoč dostupnim informacijama o važnosti PWM-a, mnogi upravo ovaj obrok preskaču te time onemogućavaju napredak, ali i dovode tijelo u opasnost od ozljede i drugih negativnih posljedica treninga.
Trening kao stres za organizam
Trening, osim što donosi mnoge dobrobiti fizičkom i mentalnom stanju čovjeka, vrsta je i fiziološkog stresa. Pokazatelji stresa uzrokovanog treningom na dnevnoj razini su umjereni i sastoje se od mišićnog zamora, povećanog apetita i pojačane potrebe za snom.
Ovi simptomi potvrđuju da su treningom ispražnjeni mišićni spremnici energije, da su treningom napravljene male mikrotraume te da je mišiću potreban oporavak i regeneracija. Upravo zbog navedenih simptoma i rezultata koji se događaju na tjelesnoj razini nakon treninga, bitno je kvalitetno opskrbiti organizam potrebnim nutrijentima i omogućiti dovoljno vremena za odmor kako bi se maksimizirali učinci tjelesne aktivnosti.
Nakon treninga izdržljivosti, mišići su umorni i oštećeni, no dugoročno će upravo ove posljedice treninga biti uzrok kompenzacija i izgradnje novih mišićnih tkiva koji će od mišića napraviti nove i bolje aerobne potencijale.
Nakon treninga snage, polomljena mišićna vlakna će biti zamijenjena novim, boljim i jačim vlaknima. Ovaj fenomen uništavanja i izgradnje novih mišićne mase naziva se re-modeling. Da bi se sve to dogodilo ranije spomenuta pravilna prehrana i odmor moraju biti zadovoljeni.
Naime, tijekom treninga i neposredno nakon njega, razbijaju se i troše mišićne zalihe ugljikohidrata i proteinske strukture u mišićima. Nakon toga, imunitet “nastupa” kako bi “počistio” negativne posljedice treninga.
Pronađeno stanje u umornim, praznim i oštećenim mišićima signalizira tijelu da se počne obnavljati za što su potrebni proteini i ugljikohidrati iz prehrane koja se unosi neposredno nakon treninga, a koji se što brže trebaju apsorbirati u organizam.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE.