Danas je u šibenskoj Gradskoj knjižnici održan sastanak projektnih partnera i dionika ROBONETCBC te najavljena kick-off konferencija koja će se održati 8. studenog u Interpretacijskom centru ‘Civita sacra’, a Šibensko-kninska županija jedan je od projektnih partnera na tom projektu koji za cilj ima unaprijediti i promovirati primjenu inovativnih plavih tehnologija za praćenje i sprječavanje onečišćenja u morskim i slatkovodnim ekosustavima u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.
Na početku sastanka, okupljene projektne partnere i dionike pozdravila je službenica ovlaštena za privremeno obavljanje poslova pročelnika Upravnog odjela za zaštitu okoliša, prostorno uređenje, gradnju i komunalne poslove Sanja Slavica Matešić, Neven Cukrov iz Instituta Ruđer Bošković te župan Šibensko-kninske županije Marko Jelić.
– U Županiji želimo što više i što aktivnije sudjelovati u projektima i aktivnostima koje za cilj imaju zaštitu okoliša i prirode, među ostalom i sigurnost morskih i slatkovodnih ekosustava. Kao biologu dobro mi je poznato koliko su takvi sustavi osjetljivi i fragilni na bilo kakve male pomake zbog čega vam želim puno uspjeha i mogu reći da ste s kolegama iz resornog upravnog odjela i Javne ustanove ‘Priroda’ u sigurnim rukama. Radujemo se ovoj i svim budućim suradnjama, i stojimo vam na raspolaganju! – kazao je župan.
Kick-off konferencija projekta ROBONETCBC održat će se 8 studenog u Interpretacijskom centru ‘Civita Sacra’, a uz predstavljanje projekta, bit će riječi i o postojećih sustavima praćenja slatkovodnih i morskih ekosustava u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori te mogućim inovativnih rješenjima za unaprjeđenje postojećih i razvoj novih metoda praćenja.
Kick-off projekta ROBONETCBC (Developing innovation network for uptake of solutions in robotics and sensors to improve monitoring and prevention of pollution of freshwater and sea ecosystems) započeo je s provedbom 1. listopada ove godine, a konačni cilj mu je održivo upravljanje ekosustavom i poticanje ulaganja u plavu ekonomiju.
Nositelj projekta je Sveučilište u Zadru, a projektni partneri Šibensko-kninska županija, Institut Ruđer Bošković, Privredna/Gospodarska komora FBiH, Pomorski fakultet Kotor – Univerzitet Crne Gore i Fond za inovacije Crne Gore.