Koncept ‘Kuće maslina i maslinovog ulja’ predstavili su danas u Jezerima arhitekt Dinko Peračić, načelnik Općine Tisno Ivan Klarin i ravnateljica Muzeja betinske drvene brodogradnje Kate Šikić-Čubrić. Isprva zamišljen kao muzej, ‘Kuća maslina’ evoluirala je u kompleksnu ustanovu koja će objediniti edukacijski centar, mjesto razmjene i prodaje lokalno proizvedenih proizvoda, gastronomsku točku, kušaonicu, trgovinu, te muzej u kojem će svaki posjetitelj moći saznati sve o maslinarstvu murterskog kraja. Radovi bi, nada se Klarin, trebali početi sredinom 2018., a godinu dana kasnije u ‘Kuću maslina i maslinovog ulja’ ući će prvi posjetitelji.
– ‘Kuća maslina i maslinovog ulja’ trenutno je najozbiljniji projekt koji radimo uz ostale projekte koje smo realizirali ili trenutno radimo na području Općine. Isprva zamišljen kao muzej maslinarstva, koncept ‘Kuće maslina’ narastao je od ideje muzeja do kompleksne ustanove u kojoj će biti edukativni centar, mjesto razmjene i prodaje lokalnih proizvoda, stalni muzejski postav koji će objedinjavati cjelokupnu priču o maslini i maslinovom ulju, ali i mjesto za centralnu distribuciju proizvoda od maslina za sve naše male maslinare, kazao je Klarin.
Turistička važnost projekta je velika, dodaje, jer takvo što dosad nije predstavljeno ni s jedne strane Jadrana. Riječ je o kompleksnom turističkom, gospodarskom i kulturnom projektu koji će na jednom mjestu okupiti lokalne maslinare, ali i turiste i posjetitelje.
Arhitekt Dinko Peračić objasnio je kako će četiri cjeline biti ujedinjene u jednoj kući, što će značiti spajanje znanja i baštine.
– Zgrada ima četiri funkcije. Projekt je baziran na jakom kontrastu između teškog kamenjara i mekoće i hranjivosti koja simbolizira maslinovo ulje. Imsmo ono hladno, suho, u čemu se ogleda veliki naporan rad, i s druge strane onu blagost. Izvana je jednostavna kamena fasada ručno slagana, a topografija kamena podsjeća na godove masline. Vanjski prostor relativno je suh, a unutra se krije čitav niz događanja. Ljetni trijem potpuno je otvoren, riječ je o predprostoru muzeja koji će služiti za okupljanje i druženje. Iz njega idemo u kušaonicu koja je mjesto poslovne razmjene za lokalno stanovništvo. Nakon toga idemo na kat. Dvorana ‘Maslinik’ svijetli je prostor koji odaje dojam kao da smo vani i prati maslinu kroz sva godišnja doba, dok se uljara nalazi u drugoj sredini i prikazivat će proces nastajanja ulja, objašnjava Peračić.
Drugi kat Kuće ravni je krov. Jednim dijelom dominirat će vrt u kojem će se nalaziti maslina ‘Mater’, dok će se na drugom dijelu krova nalaziti interaktivna izložba i vidikovac. Naposlijetku će posjetitelji doći do kušaonice ili do trijema namijenjenog druženju.
– Koncept je iz muzeja evoluirao do ‘Kuće maslina i maslinovog ulja’, jer smo u dogovoru s lokalnim maslinarima i vlasnicima OPG-a shvatili da im fali centar kroz koji bi plasirali svoje proizvode. Uz ponudu maslinovog ulja, prodavat će se nakit, kozmetika i ostali prehrambeni autohtoni proizvodi od masline. Kuća će pripovijedati priču o otoku Murteru i njegovim posjedima, a ustanova će biti centar znanja za lokalno stanovništvo koje će tu moći saznati sve, od obrade, čišćenja i gnojidbe maslina, sve do načina povlačenja sredstava iz europskih fondova, veli Šikić-Čubrić.
Kako je riječ o iznimno zahtijevnom projektu, paralelno sa dokumentacijom tim već radi na stvaranju eksponata, video radova, intervjua s ljudima koji će dati sadržaj zgradi i ostalih sadržaja, a svi stanovnici otoka Murtera koji žele mogu donirati tradicijske predmete za stalni postav muzeja.