Studenti druge godine Turističkog menadžmenta u sklopu svojih izbornih predmeta Menadžment zaštićenih područja prirode i Menadžment kulturne baštine kao i studenti koji predmet Environmental Management in Tourism pohađaju u Erasmus+ programu posjetili su Nacionalni park Krka u subotu, 20. travnja.
– Još jednom terenska nastava pokazala se kao izvrstan oblik provođenja nastavnog procesa u kojem studenti na lokaciji zaštićenog područja prirode uz stručno vodstvo edukatora i usmjerenu raspravu od strane nastavnika i samostalnim opažanjem i zaključivanjem postižu pretpostavljene ishode učenja – rekla je Tanja Radić Lakoš, nastavnica na kolegiju Menadžment zaštićenih područja prirode.
Studenti su mogli uočiti, razumjeti i interpretirati sve pojmove, pojave i procese o kojima su slušali na klasičnoj frontalnoj nastavi na Veleučilištu. Na posebno osjetljivim lokalitetima srednjeg i gornjeg toka rijeke Krke: Ogrlice-Roški slap i Manojlovački slap uočili su i razumjeli koja je uloga i važnost zaštićenih područja prirode, kako se ona kategoriziraju i kako se njima upravlja.
Prepoznali su kako su poštivanje Prostornog plana, upravljanje posjetiteljima, organizacija unutarnjeg transporta i održivo gospodarenje otpadom najveći izazovi u upravljanju prirodnim vrijednostima u zaštićenom području, raspravljali su o tim izazovima i dali primjer održivog upravljanja. Također, vidjeli su kako se najbolje interpretira zaštićena prirodna baština vođenim šetnjama i interpretacijsko-edukacijskim centrima.
– Posjetili smo Oziđanu pećinu, amfiteatar Burnum i muzejski postav u Eko-centru Puljani i srednjovjekovnu utvrdu Nečven. Ovi kulturni resursi značajan su dio ponude kulturne baštine i osnova kulturnog turizma koji je toliko specifičan za naš grad i županiju i na čijoj promociji i dalje nastavljamo raditi – istaknuo je Dino Slavica asistent na kolegiju Menadžment kulturne baštine.