OPG Palinić je registriran 2008 godine, a Zoran je nositelj obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva. U radu mu pomažu supruga Kristiana i troje djece, a inače je zaposlen u poduzeću za ceste te im je ovo dodatan izvor prihoda. Supruga mu je nezaposlena no ima sezonski poljoprivredno trgovački obrt u Skradinu gdje prodaju povrće i voće. U selu Sonkoviću kod Skradina na jednom hektaru uzgajaju miješane povrtne kulture, krumpir, ljekovito bilje mentu i smilje i još imaju 1,63 hektara maslinika, piše Agroklub.com.
Maslinik se nalazi u kršu, a smilje je u podnasadu u masliniku, ali se nalazi i kao podnasad među tikvicama, lubenicama i krastavcima. Imaju oko 200 maslina i od njih rade maslinovo ulje koje prodaju na kućnom pragu. Maslinik im je u ekološkom prijelaznom razdoblju i lakše je poštivati pravila, jer nema plodoreda i prskanja pesticidima
– Koristimo ekološka sredstva odobrena iz ministarstva. Sredstvo ne ubija kukca, a i ne truje biljku, nego ih samo zasiti. Ove godine smo imali tri i pol tone smilja koje smo dali na obradu, a malo novaca smo zato dobili. U masliniku nam je najveći problem suša. Srne nam pojedu i do 100 kg salate što je oko tisuću kuna. Svrake su nam pojele kukuruz i lubenice, a smrdljivi martini nam napadaju pomidore i ostavlja bijele točkice na rajčici i siše sok iz pomidora– kazala je Kristiana za Agroklub.
Ljekovito bilje ne tretiraju nikakvim zaštitnim sredstvima. Bore se protiv korova koje uništavaju motokultivatorom. Na povrće ne stavljaju foliju nego ga zaštićuju obrađenim smiljem kroz kojeg je u destileriji išla para za vrijeme destilacije. Nagodinu sve kulture planiraju malčirati smiljem. Obrađeno smilje je bolje za zaštitu povrtnih kultura od same slame, jer u njemu ne ostane nikakvog korova. Ovo podneblje je podložno mrazu, a zadnje dvije godine je kod njih bio veliki mraz. Da bi zaštitili kulture od mraza nalože smilje kako bi se podigla temperatura i ugrijala ih. S destilerijom surađuju, jer kod njih prave ulje od svojih maslina.
– Koristimo uglavnom stajsko gnojivo. Svu berbu obavljamo ručno. Samo korove čupamo pomoću kultivatora i krumpire vadimo polu strojno, a polu ručno. Povrće navodnjavamo, a maslinike ne. Dobio sam suglasnost Hrvatskih voda da mogu koristiti vodu za navodnjavanje- rekao je Zoran.
U budućnosti bi voljeli zasaditi nasad bajama i smokvi.
– Bajam ima dobru tržišnu cijenu i nisi ograničen sa berbom i skladištenjem. Mi ne skladištimo proizvode, nego ih prodamo na štandu, a ostatak naših proizvoda otkupljuje Djelo. Nikad nisam zadovoljna sa otkupnom cijenom, jer cijenim svoj trud i fizički rad.. Da ne volim ovaj posao prskala bih kulture umjetnim gnojivima i gledala kako postići što veći interes. Trudimo se živjeti u skladu sa prirodom- kazala je Kristiana.
Više pročitajte ovdje.