O problemu kašnjenja isplate plaća u Domu zdravlja na današnjem aktualnom satu sjednice Skupštine Šibensko-kninske županije pitanje je postavila nezavisna vijećnica Višnja Gojanović.
– Vlada je predizborno povećala plaće i teret financiranja pao je na osnivače, odnosno na Šibensko-kninsku županiju. Kako je Županija intervenirala iz hitnih sredstava, zanima me postoji li nekakvo dugoročno rješenje za tu situaciju – pitala je Gojanović.
Župan Marko Jelić odgovorio joj je kako problem nije nastao samo za plaće u Domu zdravlja, nego i u domovima za starije i nemoćne te u Zavodu za javno zdravstvo.
– To su enormni, dodatni troškovi koji nas strašno opterećuju. Mi nismo protiv povećanja plaća, ali je vrlo nezgodno kada se to prebaci na osnivača. Ne znam koliko dugo ćemo biti u mogućnosti pokriti te troškove i imat ćemo kontinuirano problem. Kad smo planirali proračun ove informacije nije imao nitko i onda smo uspjeli pronaći sredstva za domove za starije i nemoćne koja su oko 680 tisuća dodatnih eura samo u ovoj godini. Na idućem rebalansu ćemo pokušati osigurati dodatna sredstva. U ovom mjesecu smo dali 64 tisuće eura Domu zdravlja kako bi pokrio tekuće nedostatke – kazao je Jelić dodavši da će taj problem postojati i dalje dok ne intervenira država.
Petar Čagalj, ravnatelj Doma zdravlja Šibensko-kninske županije za govornicom je istaknuo brojne probleme koji financijski opterećuju tu ustanovu i, kako je kazao, nisu oni od jučer.
– Zadnjih dana se stvorio kumulativni efekt financiranja ustanove iz razloga što su nam došle na naplatu ovrhom tužbe zaposlenika, za što Dom zdravlja nije kriv, a od ministarstva, koje je trebalo osigurati ta sredstva od 220 tisuća eura, možemo očekivati taj novac tek nakon rebalansa državnog proračuna u listopadu – kazao je Čagalj.
Zbog tehničkih poteškoća je i HZZO kasnio s financiranjem zdravstvenih ustanova u ovom mjesecu za 10 do 12 dana.
– Znači 60 posto novca smo dobili na vrijeme, a oko 40 posto našeg novca je bilo blokirano 10 do 12 dana. Iz tog razloga je kasnila plaća. Imate još i treću stvar, na koju isto nismo mogli utjecati. Dom zdravlja ima financiranje specijalizacija iz EU fondova. Zahtjev ministarstvu za plaćanje smo poslali, odobren je, ali je kasnilo plaćanje i došlo je tek jučer. U tom je zahtjevu bilo 190 tisuća eura. Te tri stvari su vam reda veličine skoro 500 tisuća eura. Nama je nedostajalo za plaće oko 40 tisuća eura – pojasnio je Čagalj.
Ravnatelj Doma zdravlja naglasio je i kako ta ustanova ima organizacijski problem koji se vuče dulje od deset godina.
– Unutar Doma zdravlja, od 64 tima obiteljske medicine i stomatologije, trećina njih ne zadovoljava ni minimum za ugovaranje. Na razini Doma zdravlja takvi timovi stvaraju mjesečni gubitak od 80 tisuća eura. Samo u zgradi Doma zdravlja u Šibeniku imate sedam stomatoloških timova, a samo dva među njima imaju više od minimuma pacijenata. Pet nema. Samo ta lokacija stvara 15 tisuća eura mjesečnog minusa. Na punktu Drniš-laboratorij, 15 godina su tu tri laborantice zaposlene, a normativ je jedna. HZZO plaća pola jedne. Tu vam se generira devet tisuća eura mjesečnog minusa. U Primoštenu tri tima ne zadovoljavaju minimum financiranja i generiraju oko 10 tisuća eura minusa – nabrojao je ravnatelj Čagalj te zaključio kako su nužne reorganizacija, ukidanje pojedinih timova i suport Županije i jedinica lokalne samouprave želimo li građanima osigurati kvalitetnu zdravstvenu zaštitu.
– To košta, a HZZO i Ministarstvo zdravstva to ne prate intenzitetom i potrebom koje su stvarne – zaključio je Petar Čagalj.