Grad Šibenik je ishodovao pravomoćna lokacijska dozvola za revitalizaciju Dvostrukog bedema u Docu prema idejnom projektu šibenskog arhitekta s milanskom adresom Davora Popovića.
– Za Dvostruki bedem smo napravili idejno rješenje koje je, za razliku od starog, prvotnog rješenja, na javnom predstavljanju dobilo nepodijeljeno pozitivno mišljenje struke i javnosti. Na osnovu njega smo napravili idejni projekt za kojeg smo upravo ishodovali pravomoćnu lokacijsku dozvolu. U međuvremenu smo izradili trodimenzionalnu geodetsku podlogu, istražili strukturu zida, napravili granulometrijsku analizu žbuke i geotehničku prospekciju, odnosno geofizička istraživanja te arheološka istraživanja i čišćenje dijela nasipa između bedema. Sve ovo je bilo nužno da bi na najkvalitetnijim temeljima izradili idejni projekt, tj. kako bi u projektiranju imali što manje nepoznanica – kazao je Danijel Mileta, zamjenik šibenskog gradonačelnika.
Podsjetimo, prijavom na Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi RH, u sklopu Programa zaštite i očuvanja nepokretnih kulturnih dobara Ministarstva kulture i medija, Grad Šibenik je za istražne radove na Dvostrukom bedemu osvojio 63.043,33 eura iz državnog proračuna.
Revitalizacija nekadašnjeg Puta spasa predviđa kombinaciju drvenih i pokretnih stepenica te korištenje postojećih kamenih stuba kako bi se svladala visinska razlika. Eskalator će biti sagrađen u jednom smjeru te će biti podijeljen u dva dijela. Između ta dva djela realizirat će se terasom natkrivena galerija, a u podnožju tvrđave će se sagraditi prostor agore, koji će nositi naziv Pozdrav moru. Inovativan način korištenja Dvostrukog bedema dovest će do revitalizacije susjednih ulica i uličica, a manje površine koje se ovim rješenjem predviđaju unutar dvostrukog bedema moći će se po potrebi koristiti za različite kulturne ili edukacijske aktivnosti. Rješenje obuhvaća i otvaranje postojećih vrata unutar bedema koje će biti komunikacijske točke s okolnim ulicama i trgovima. Projekt Dvostrukog bedema osmišljen je tako da oživi Dolac i Kvartir te će ga vratiti na korištenje svim građanima.
Grad Šibenik je prihvatio Popovićev projekt koji čuva izvornost građevine iz 15. stoljeća, ali dodaje nove moderne elemente usklađene s konzervatorskim smjernicama.
– Sljedeći korak jest izrada geodetskog elaborata kao podloge za otkup dvije privatne katastarske čestice koje se nalaze u obuhvatu ovog javnog projekta. Želimo da prolaz nekadašnjim Putem spasa bude svima dostupan – zaključio je Mileta.