Spomen kosturnica poginulih boraca iz NOB-a danas je jedini neuređeni dio Gradskog groblja Kvanj. Tamo su posljednje počivalište našle kosti onih koji su svoje mlade živote položili na oltar slobodnog Šibenika. Cvijeće i svijeće pred reljefnim vratima kosturnice jasna su poruka da nisu zaboravljeni – ni oni, niti njihova žrtva.
Pa, iako će mnogi danas zanijekati sve to i zažmiriti pred kriptom koja se polako, ali sigurno, raspada, trebaju znati da tu počivaju očevi, stričevi, djedovi… onih koji su na njihovom putu i drugi put branili i obranili Šibenik od krvoločnih osvajača.
Zapuštena kosturnica na Kvanju ide na dušu Savezu antifašista, ali i Gradu Šibeniku koji svojim odnosom ‘briše’ povijest staru 80 godina. Je li to, za nekih 80 godina, i sudbina poginulih u Domovinskom ratu? Iskreno se nadam da nije i da neće tako biti. Baš kako ne bi smjelo biti ni sa ‘ovim prvima’. Jer da nije bilo ‘ovih prvih’, ni ‘ovi drugi’ ne bi imali što braniti.
Na današnji dan prije 80 godina Šibenik je oslobođen od fašističkog okupatora
Odlučujuća bitka počela je u noći sa 1. na 2. studenog kada su dijelovi 19. divizije na desnoj obali rijeke Krke otvorili žestoku vatru na njemačke položaje na sjeverozapadnim prilazima gradu. Za to vrijeme jedinice I. dalmatinske i III. prekomorske brigade, po prvi put potpomognute s 35 Stuarta i 12 Blindija Prve tenkovske brigade NOVJ te artiljerijom, probile su prve neprijateljske linije kod Vrpolja na cesti Split-Šibenik i odmah krenule naprijed goneći neprijateljske trupe, koje se povlače prema gradu.
Međutim, njemačke snage ukopane na dominantnoj uzvisini Sv. Juraj, uz samu cestu, pružile su jedinicama NOV žestoki otpor i zaustavile njihov prodor prema gradu. Tada je bila dovedena artiljerija 26. divizije, koja je dugo zasipala njemačke rovove na Sv. Jurju. Nakon toga jedinice I. dalmatinske prešle su u novi siloviti napad i u ogorčenoj borbi prsa o prsa uspjele izbaciti Nijemce s te uzvisine.
Pritisnute sa svih strana, njemačke trupe napuštaju grad, a prethodno su sustavno uništile čitavu obalu, lučka postrojenja i potopili brodove u luci. Bataljoni I. dalmatinske, III. prekomorske i dijelovi 19. sjeverodalmatinske divizije ušli su u Šibenik u zoru 3. studenoga 1944. dok se neprijatelj još nalazio u današnjem Baroneu, tada tvrđavi Šubićevac. Već oko 9 sati počeo je mimohod. Partizani su sa sjeverne strane svečano ušli u grad.