Ovih dana trebali bi početi radovi na energetskoj obnovi zgrade Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku, a danas su za taj posao, koji bi trebao trajati 12 mjeseci, ugovor potpisali ravnatelj HNK u Šibeniku Jakov Bilić i Tomislav Albini, direktor tvrtke Reliance iz Splita.
– Sredstva za obnovu, ne samo zgrade Kazališta, nego i drugih naših ustanova u kulturi, Knjižnice i Muzeja, dobili smo na natječajima, a krunu svega činit će i stavljanje u funkciju naše Gradske vijećnice. I ona je kulturna institucija grada i u budućem načinu njezinog funkcioniranja vodit ćemo računa da događanja u njoj budu nešto što je vezano uz prepoznatljivost grada Šibenika – kazao je Željko Burić, gradonačelnik Šibenika.
Ravnatelj Bilić naglasio je kako će se tijekom obnove ansambl koncentrirati na gostovanja, ali ni šibenska publika neće biti zakinuta o čemu će detaljnije govoriti na predstavljanju predstojeće kazališne sezone.
– Kazalište je dugo čekalo ovu energetsku obnovu i na nju gledam kao na početak sveobuhvatne obnove jer će stvoriti preduvjete da možemo rješavati i neke druge stvari unutar zgrade. Publici će možda i najvažniji element obnove biti kvalitetno grijanje i hlađenje. Mi smo se prilagodili na način da ćemo više biti orijentirani na gostovanja, ali imamo i ideje kako ćemo ne ostaviti našu publiku u gradu bez kazališnog čina – rekao je Bilić.
Kazališna zgrada je i kulturna baština Šibenika pa su u tvrtki Reliance zahvalni što mogu sudjelovati u njezinoj obnovi.
– Svi znamo što ova zgrada znači za grad i građane pa mogu reći da smo zadovoljni i ponosni što ćemo sudjelovati u obnovi jednog takvog objekta. Mi smo spremni za početak radova, građevinski radovi su zanimljivi i zahtjevni, dosta su specifični radovi na strojarskim instalacijama. Sve smo analizirali i nadamo se da ćemo cijeli projekt završiti u predviđenim rokovima – najavio je direktor Albini.
Zamjenik gradonačelnika Danijel Mileta kazao je kako je vrijednost danas potpisanog ugovora 1.631.500 eura s PDV-om.
– Obnova će obuhvatiti zamjenu vanjske stolarije, toplinsku izolaciju krova, zamjenu sustava grijanja-hlađenja, klimatizacije i ventilacije te energetski učinkovitiju rasvjetu i smanjenje potrošnje vode. Procjena je da bi se, nakon obnove, režijski računi mogli smanjiti i za 76 posto, a otisak CO2 za oko 84 posto. Zgrada bi tada iz energetskog razreda C, prešla u razred B. Europskim sredstvima u potpunosti je financiran iznos energetske obnove, a uz to će se otvoriti i neki manji građevinski radovi koji nisu vezani uz energetsku obnovu koje će financirati sam Grad Šibenik – kazao je Mileta.