Grad Šibenik je, u sklopu programa STANADI – Starine naše divne, u 2023. godini financirao obnovu četiri ugaona stupa na starim plemićkim palačama u staroj gradskoj jezgri grada Šibenika. Obnovljene detalje obišao je danas gradonačelnik Željko Burić sa suradnicima u pratnji voditelja programa, konzervatora Ive Šprljana.
– Šibenska stara gradska jezgra je prepuna vrijednih arhitektonskih detalja i s tim konceptom programa STANADI, približavanja naše povijesno-kulturne baštine ćemo nastaviti. Tu je i novi natječaj koji ide u prilog onima koji su ili poslovno u staroj gradskoj jezgri ili su još uvijek oni hrabri koji tu žive. Riječ je o sufinanciranju obnove fasada, krovišta i vanjske stolarije. Želja nam je komunalno i infrastrukturno potpuno osuvremeniti staru gradsku jezgru. Radimo i na projektima podzemne infrastrukture. Ulaz u palaču Galbiani je pokazao kako će ići u rekonstrukciju vodovodne i kanalizacijske mreže i postavljanje optičkih kabela. Stara gradska jezgra nije zaboravljena, njome se intenzivno bavimo i nadam se da će to prepoznati i stanovnici stare gradske jezgre u smislu ostajanja i življenja u najljepšem dijelu Šibenika – kazao je gradonačelnik Burić.
Od 1998. godine kada je program STANADI pokrenut, obnova četiriju ugaonih stupova je 53 projekt u gradskoj jezgri. Programom Grada Šibenika za financiranje obnove arhitektonskih detalja u 2023. godini obuhvaćena su četiri ugaona stupa.
– Povijesna jezgra Šibenika ima 28 ugaonih stupova, a među njima je jedna veća grupa stilski vrlo vrijednih renesansnih i gotičkih ugaonih stupova. Među ova četiri obnovljena je i stup ulici Jurja Barakovića renesansnih stilskih karakteristika specifičnih za 16. stoljeće. Ugaoni stupovi u Šibeniku su vanjski simboli naših starih palača. Visina ugaonog stupa nije pokazatelj moći pojedine plemićke obitelji, nego je njegova pozicija određivala unutrašnju poziciju salona stare šibenske palače. Kapitel tog stupa sezao je do etaže salona. Ovaj u Barakovićevoj je jedan od najviših u povijesnoj jezgri, a najviši je na palači Divnić kod Gradske lože – kazao je Šprljan.
Restaurirana su još dva gotička ugaona stupa u Ulici Nikole Tavelića i na početku Uskočke ulice. i još jedan sa renesansnim stilskim karakteristikama kod Samostana sv. Lovre. Radove vrijedne 20 tisuća eura obavio je restaurator Božo Petretić. Riječ je, inače, o prvoj obnovi ugaonih stupova u povijesnoj jezgri.
Zanimljivo je spomenuti i da je Šibenik najbogatiji sačuvanim ugaonim stupovima na našoj obali, ali i to da imamo najvrsnije stupove po stilskim karakteristikama.
-Šibenski ugaoni stupovi u pravilu imaju kapitel, a iznad njega su, sa obje strane, bili grbovi plemićkih obitelji. Neki su nestali, neki su otučeni pa su nam zasad nepoznate obitelji čije su to palače bile.
U Šibeniku je popisano 38 grupa arhitektonskih detalja sa ukupno 3.300 elemenata pa su svi oni podijeljeni na prioritete i trenutno je sva obnova koncentrirana na one u prioritetu jedan, a riječ je o najvrjednijima s najviše stilskih detalja.
Jedan od vidljivih problema su svakako telefonske i električne instalacije koje poprilično otežavaju obnovu i ponegdje skrivaju detalje kojima se Šibenik treba ponositi. Po riječima gradonačelnika Šibenika postoji problem što nakon spuštanja svih kabela pod zemlju. Tada opet treba uvoditi kabele u objekte ili po fasadi ili s unutarnje strane objekata, a tu se nailazi na otpor vlasnika.