U prigodi obilježavanja 20 godina rada Hrvatske gorske službe u Šibeniku je danas svečano otvorena nova Središnjica HGSS Stanice Šibenik. Uz brojne uzvanike, otvorenju novog prostora šibenskog HGSS-a nazočio je i gradonačelnik Željko Burić, a ovom prigodom potpisan je i ugovor kojim Grad Šibenik HGSS-u daje na korištenje objekt tzv. ‘stare pošte’ u Rokićima, bez plaćanja naknade, na razdoblje od 20 godina.
– Ovim potezom Grad Šibenik pokazuje ozbiljan pristup u pružanju podrške HGSS-u čiji članovi često djeluju u izuzetno teškim uvjetima i nerijetko spašavaju ljudske živote. HGSS i Grad Šibenik imaju odličnu suradnju i ta priča će se u budućnosti definitivno nastaviti, a novi prostori svakako će unaprijediti uvjete rada ove vitalne službe te im pomoći u pripremama i dodatnim edukacijama. Desetljećima zapušten i neprimjetan objekt je obnovljen te je danas ponos službe u dijelu grada koji je također temeljito obnovljen – kazao je gradonačelnik Burić dodavši kako su sljedeći na redu planinari kojima će grad pomoći po istom principu, a kruna svega će biti Centar za upravljanje kriznim stanjima i elementarnim nepogodama Grada Šibenika te otvorenje novog vatrogasnog doma.
Josip Brozičević, pročelnik nacionalnog HGSS-a čestitao je šibenskim HGSS-ovcima 20 godina djelovanja, a Zvonimir Cigić, pročelnik Hrvatske gorske službe spašavanja – Stanice Šibenik, zahvalio se Gradu Šibeniku na kontinuiranom praćenju rada i potreba HGSS-a.
Prema ugovoru, HGSS Stanica Šibenik dobila je na korištenje objekt na adresi Put Rokića 40, površine 98 četvornih metara, zajedno s pripadajućim okolišnim zemljištem površine 3.442 kvadrata.
Novi prostori svakako će unaprijediti uvjete rada ove vitalne službe te im pomoći u pripremama i dodatnim edukacijama. Idejno rješenje za novi centar djelo je šibenskog arhitektonskog biroa 25,4 mm, a projekt je predvidio sve potrebne prostorije za rad HGSS-a, uključujući i modernizaciju objekta prema suvremenim standardima za spašavanje i edukaciju.
Uređeni objekt omogućit će HGSS-u da na jednom mjestu ima sve potrebno za učinkovito i brzo reagiranje u hitnim situacijama. Na gornjoj etaži objekta je prostor za edukacije i predavanja kako bi se HGSS dodatno približio javnosti, a u prizemlju je prostor za sastanke, u kojem će se održavati planiranja i koordinacije akcija spašavanja.
Šibenska stanica HGSS-a trenutačno broji 46 članova, koji redovno sudjeluju u spasilačkim akcijama na području Šibenika i šire, a danas su povodom 20 godina djelovanja zaslužnim pojedincima te institucijama dodijeljene priznanja i zahvalnice.