Možda ste rijetka ptica koja ustaje bez alarma čim se pojavi prva zraka sunca, ali ipak, većina nas ima problema s ranim buđenjem. Ako i vas muči ovaj problem, a želite ga konačno riješiti, evo nekoliko trikova koji će vam pomoći da buđenje prođe bez problema. Započnite malim koracima, prenosi N1 Hrvatska.
Dobra je vijest za sve ‘sove’ i one koji ne žele ustati ranom zorom da možete naučiti kako voljeti jutro. Čak i male promjene u rituini vam mogu pomoći da budete bolje volje i puni energije. Isto tako ćete dobro spavati kada trebate pa vam neće biti teško ustati rano.
Maknite budilicu
Ako nemate dodatna dva sata za spavanje, čemu uopće pomicati vrijeme alarma jednom kad on zazvoni? To vam sigurno neće pomoći da osjećate manje umora. Postoji i drugi razlog zašto biste trebali ustati čim čujete zvuk alarma – ako ustajete svakog dana u isto vrijeme, vaš će unutarnji sat naučiti kada je vrijeme buđenja i to vam više neće predstavljati problem.
Pustite svjetlo
Izlaganje svjetlosti prvih 15 minuta u danu šalje signale mozgu da je vrijeme da se svakog dana budite upravo tada. Razmaknite zastore, a ako vani nema sunca, isto će djelovanje imati upaljeno svjetlo u kući. Ali ako vam je cilj budite se rano, onda biste trebali zaboraviti na rolete ili tamne zavjese i dopustiti da sunce ujutro uđe u vašu sobu kako bi vas razbudilo čim otvorite oči.
Uživajte u jutarnjem luksuzu
Kako biste izbjegli razvlačenje ispod plahte, planirajte nešto čemu čete se veseliti svakog jutra. Možda je to listanje omiljenog portala ili ukusan doručak, ali svakako odaberite nešto zbog čega ćete lakše ustati jer vam donosi zadovoljstvo.
Uživajte u šalici kave
Moguće je razbuditi se samo zbog mirisa kave. To je navedeno u studiji sveučilišta u Seulu. Dobra informacija za sve koji imaju problema sa ustajanjem. Kofein, kemijska tvar koja se nalazi u kavi, potiče središnji živčani sustav. Povećava intelektualnu oštrinu, produžuje budnost i odgađa pojavu umora. Poboljšava vizualnu percepciju i olakšava koordinaciju pri složenim radnjama, primjerice vožnji automobila. Međutim, prekomjerna konzumacija kave može izazvati nervozu, tjeskobu i strah.
Aktivirajte se
Malo skakanja preko užeta ili samo brza jutarnja šetnja će vam pomoći da se živčani sustav razbuti. Bit ćete puno bolje volje, ali ne samo tijekom jutra nego cijelog dana. Isto tako ćete navečer lakše zaspati, što automatski znači da ćete lakše ustajati ujutro.
Napunite se energijom
Ponovimo još jednom kako je doručak najvažniji obrok dana i kako tijelu osigurava dovoljno energije i zaštite za dan pun obaveza. Proteini su glavni izvori energije, a u organizmu zadržavaju dulje od ugljikohidrata i šećera pa, osim što ćete pojačati vitalnost, vjerojatno će i smanjiti vaš apetit. Proteine možete pronaći u namirnicama poput maslaca od kikirikija, sira, jaja ili jogurta.
Prije spavanja isključite rasvjetu
Svjetla mogu poremetiti unutarnji sat i smanjiti razine melatonina u krvi pa je najvažnije prije spavanja isključiti svjetla ekrana, ali i lampe. Ako vam to nije nikako po volji onda biste trebali zatamniti sva svjetla barem sat vremena prije odlaska na počinak. Plava svjetlost je veliki neprijatelj melatonina. Istraživanja su pokazala kako plava svjetlost koju emitiraju zasloni TV-a, računala, tableta i mobitela, smanjuje lučenje melatonina što usnivanje čini težim.
Preskočite alkohol
Alkohol vas može uspavati, ali će vas i tijekom noći natjerati na buđenje pa se možete probuditi umorni. Ako vam baš paše vino prije spavanja, neka to bude jedna čaša, a ne tri i to par sati prije odlaska u krevet.
Melatonin
Melatonin je hormon koji smiruje sve funkcije u organizmu. Njegova je glavna uloga da signalizira tijelu koje je doba dana (je li vrijeme za spavanje), čime regulira unutarnji sat organizma. Razina melatonina počinje se povećavati negdje oko 2 sata prije odlaska na spavanje. Zato je važno pridržavati se rasporeda i uvijek odlaziti u isto vrijeme na spavanje, kako bi osigurali pravilno lučenje melatonina.