Zaključno do 31. prosinca prošle godine, Upravni odjel za prostorno uređenje i gradnju Šibensko-kninske zaprimio je ukupno 3289 zahtjeva za legalizacijom bespravno sagrađenih objekata iz općina i gradova s područja županija (osim grada Šibenika). To je dvostruko više od broja zahtjeva koji su na adresu Županijskog upravnog odjela pristigli do prije dva mjeseca. Od tog broja, 2313 zahtjeva pristiglo je s područja Primoštena, Tribunja, Vodica, Bilica, Skradina, Murtera, Pirovca i Tisnoga. Ispostava u Rogoznici zaprimila je 820, ona u Drnišu 102, a u Kninu je podneseno 53 zahtjeva za legalizacijom.
Inače, na području Šibensko-kninske županije (izuzev grada Šibenika), postoji 1075 bespravno sagrađenih objekata za koje je Građevinska inspekcija već izdala izvršno rješenje o njihovom uklanjanju, te su za takve objekte vlasnici trebali zahtjeve za legalizacijom dostaviti do 31. prosinca. U Rogoznici ih je 249, u Primoštenu 66, u Tribunju 59, u Vodicama 153, u Bilicama 26, u Skradinu 9, u Murteru 185, u Pirovcu 83, u Tisnome 125, u Kninu 51 i u Drnišu 69.
ANALIZA I OBRADA PODATAKA
Koliko je takvih zahtjeva pristiglo pitali smo dipl. ing. Gojislava Krnića, pročelnika Županijskog odjela za prostorno uređenje
– Još nemamo podatke koliki je broj podnesenih zahtjeva koji se odnose na legalizaciju bespravnih objekata za koje već postoji rješenje Građevinske inspekcije o rušenju. I Ministarstvo je zatražilo te podatke, ali to još nismo u mogućnosti učiniti jer tek sada slijedi mukotrpan posao analize i obrade zaprimljenih zahtjeva, uspoređivanje s rješenjima Građevinske inspekcije i sortiranje onih koji se odnose na objekte za koje postoji rješenje o rušenju. Vidite, na nijednom zahtjevu vlasnik nije naznačio da je za njegovu zgradu izdano rješenje o uklanjanju, pa sve to skupa otežava ovu evidenciju. Inače, prema zakonu, vlasnici ovakvih objekata dužni su, uz priloženu potvrdu, pismenim putem Građevinsku inspekciju da su podnijeli zahtjev za legalizacijom. Ako su to učinili, prekida se postupak o uklanjanju njihovih objekata – kazao je Gojislav Krnić.
ROK DO 30. LIPNJA
Važno je napomenuti, dodat će Krnić, kako vlasnici objekata s rješenjima za uklanjanje, koji nisu podnijeli zahtjeve do 31. prosinca, više nemaju šanse da ih legaliziraju, te će se oni naći na popisu Ministarstva za rušenje.
Za podsjetnik je da svi ostali vlasnici bespravnih objekata, za koja ne postoje rješenja o uklanjanju, mogu zahtjeve za legalizacijom podnijeti zaključno do 30. lipnja ove godine.