Svi Šibenčani, kada ih se pita i imaju priliku obrazložiti naširoko, svome bi gradu poželjeli izniman turistički razvoj, punu jezgru, gostiju u milijunskom predznaku, pune restorane, veliku potrošnju i više nego solidan inkas od turizma. Ipak, kada se ta kolektivna želja prenese u djelo, pa u jezgru stigne ne baš rijeka, ali makar potočić gostiju koji bi željeli sjesti, pojesti i popiti nešto u ne baš pune, ali ipak donekle popunjene restorane – tu nastaju problemi. Šibenski dišpet već godinama bukvalno tjera goste iz kafića i restorana čiji vlasnici daju sve od sebe kako bi atmosferu dalmatinske kale napravili što privlačnijom. Svi bi željeli da grad živi 24 sata, ali ne ispod njihovog prozora.
VODOM PO GOSTU
– Mi smo odustali od žive svirke, iz vrlo jednostavnog razloga, unatoč dozvolama ne možemo imati koncert dalje ponoći. Susjedi zovu policiju, a goste polijevaju kantama vode. Što nam vrijedi pun štekat, ako imamo problema – kazala je Marijana Tambača iz restorana NO 4. Tvrdi da se Šibenik jednostavno treba odlučiti želi li biti turistički grad ili ne!
U razgovoru s ostalim ugostiteljima slična priča. Većinu smeta što dozvola ne jamči neometanu svirku, jer znalo se, kažu, događati da su im policajci u jednoj večeri dolazili i po nekoliko puta.
– Kad vam policija, unatoč svim potrebnim dozvolama, prekine koncert to uznemirava goste. Stoga sam odlučio jednostavno ne imati muziku. Iako možemo raditi do dva u noći, susjedi znaju biti nemilosrdni i stvaraju nepotrebne neugodnosti, tako da radimo do 1,00 i svi zadovoljni – upotpunjuje priču Antonijo Erceg, vlasnik pizzerije Toni. Ugostitelji tvrde da bi dozvola treba značiti neometan rad, a ne da ih za vrijeme noćne svirke gnjavi policija samo zato što su nekom susjedu tanji živci.
– Sve su to više-manje dišpeti – zaključuju ugostitelji.
Trebaju li šibenski kafići i restorani u ljetnoj sezoni raditi dulje od jedan sat iza ponoći ili je važniji miran san stanovnika stare gradske jezgre pitali smo i Josipa Smolića, šefa Udruženja obrtnika Šibenika i vlasnika restorana ‘Peškarija’ u Docu.
NEMA INTERESA
– Raditi se može duže, ali očito je da za tim nema potrebe. Jednostavno nismo imali zahtjeva od ugostitelja da se radno vrijeme još produži, pa nismo ni išli s takvom inicijativom – rekao nam je Joso Smolić.
U gradskoj upravi tvrde da svi ugostiteljski objekti radnim danom mogu raditi do 1,00 sat, a vikendom do 2,00 u noći, no nisu komentirali zašto tu mogućnost ugostitelji ne koriste.
– Zahtjeva da se u radne dane produži radno vrijeme s 1,00 na 2,00 sata nije bilo od strane udruženja ugostitelja, a petkom i subotom se i ne može raditi duže od dva – rekao nam je Petar Mišura, pročelnik za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj grada Šibenika. Tvrdi da Grad mjesečno dobije tek nekoliko zahtjeva za ekstra produženje radnog vremena i to uglavnom zbog proslava mature, obilježavanje obljetnica i slično, i svi su uglavnom odobreni.