S obzirom da su sve cijene porasle, bilo je za očekivati da će poskupjeti i ekskurzije. Neki roditelji su zatečeni cijenama tih putovanja, jer osim što moraju platiti samo putovanje, tu su i troškovi džeparca za dijete te opremanja ‘putnika‘ odgovarajućim koferom, odjećom i kozmetikom, pa se iznosi penju na uistinu vrtoglave iznose. Roditelje koji rade za prosječnu hrvatsku plaću tako se dovede pred zid, koji oni prevladavaju ‘peglajući‘ kartice na rate do iznemoglosti, prenosi Jutarnji.hr
-U moje doba moglo se platiti ekskurziju, nije to bilo skupo kao danas. Sjećam se da su mi starci dali tisuću ondašnjih maraka i to nije bio problem. Ja imam dvoje djece, jedno bi trebalo sad na ekskurziju, a drugo dogodine. Valja mi ‘iskeširati’ dvije tisuće eura za tih sedam dana! – šokiran je jedan otac, koji je želio ostati anoniman.
– Nemam apartmane ni restorane, živimo od svoje plaće žena i ja, zajedno imamo 1500 eura mjesečno za život. I sad bismo trebali dati malome 2000 eura za sedam dana maturalnog putovanja – nastavlja.
Istog su mišljenja i mnogi drugi roditelji, samo što oni najčešće šute. Nikome nije ugodno reći ‘pare nisu problem – para nema‘. U društvu u kojem je danas najvažnije materijalno, što tko ima za pokazati i gdje će na skijanje, nitko ne želi istupiti i reći ‘mi to ne možemo, moje će dijete ostati doma‘.
Sukladno Pravilniku Ministarstva znanosti i obrazovanja o izvođenju izleta, ekskurzija i drugih odgojno-obrazovnih aktivnosti izvan škole, na obrazovnim je institucijama zadatak osmišljavanja programa ekskurzije. Na propisanom obrascu dostupnom na stranicama MZO-a škole su te koje odabiru termin putovanja, destinacije, vrstu prijevoza, željene ulaznice, osiguranja itd. Škole osnivaju povjerenstva koja čine ravnatelji, razrednici i predstavnici roditelja koji odlučuju o programu te potom raspisuju javne pozive na koje se agencije prijavljuju. Sve koje udovoljavaju uvjetima dobivaju priliku za prezentaciju pred roditeljima koji onda donose konačnu odluku.
Cijeli članak pročitajte OVDJE