Šetnja ne zahtjeva nikakvu posebnu opremu, a intenzitet može prilagoditi svatko prema svojim željama. Također, ova aktivnost je opuštajuća i može se provoditi praktički svuda. Studije pokazuju da hodanje samo tri sata tjedno rezultira umanjenjem mogućnosti dobivanja srčanog udara za 35 posto.
Hodanje povećava fleksibilnost naših zglobova, izdržljivost, opskrbu svih naših tkiva i sustava kisikom, pozitivno djeluje na rad srca i pluća, pospješuje probavu i cirkulaciju, snižava razinu lošeg kolesterola, potiče naše kosti na izgradnju i sprječava osteoporozu, potiče iskoristivost inzulina, sudjeluje u sprječavanju pojave nekih tumorskih oboljenja, donosi radost i smirenost. Osim brojnih fizičkih blagodati koje nam donosi hodanje, ono je iznimno dobro i za unaprjeđenje našeg psihičkog zdravlja. Poznato je da se kod hodanja u našem mozgu stvaraju kemijski spojevi koji nam donose osjećaj sreće i zadovoljstva. Hodanje je i meditativna aktivnost koja smiruje naš um i neurološki sustav. Repetitivna karakteristika hodanja (ponavljajući pokreti) također doprinosi psihološkoj dobiti i radi toga se preporučuje depresivnim ili tjeskobnim osobama. Istraživanja pokazuju da šetnja od samo 15 do 20 minuta može podići raspoloženje, umanjiti tjeskobu i podići razinu kreativnosti, posebno ako hodamo u prirodi, okruženi zelenilom. Hodanje je izuzetno dobra aktivnost u aktivaciji osoba s depresivnim sindromima, a jednako tako i u prevenciji depresivnosti i anksioznosti.
Sportskom društvu Spartak dodijeljena su sredstva kojima će se financirati projektne aktivnosti kroz 24 mjeseca pod nazivom „Sportom, zabavom, edukacijom i glazbom za sretnije umirovljeničke dane“. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.727.992,12 kuna, a iznos EU potpore 1.468.793,30 kuna. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Sadržaj članka isključiva je odgovornost Sportskog društva Spartak.
spartak_umirovljenici