Marendu, kao tradicionalan dalmatinski kuhani obrok, koji je omogućavao nastavak, uglavnom napornog, radnog dana težaka, maranguna, radnika ali i svih uzrasta dalmatinskog puka, Turistička zajednica Šibensko-kninske županije odlučila je oteti zaboravu projektom ‘Taste like… marenda’. Projekt su, uz suradnike iz lokalnih turističkih zajednica, predstavili danas medijima na šibenskoj ‘Maloj loži’.
Ideja projekta je očuvati i revitalizirati koncept marende te gastronomske vrijednosti i tradicijske običaje Šibensko-kninske županije. Želja je brend ‘marende’ učiniti prepoznatljivim i atraktivnim, kako lokalnom stanovništvu, tako i stranim posjetiteljima čime bi se obogatilo ponudu naše županije.
– Marendu mi svi vrlo dobro znamo, obrok je to koji se jeo za ‘preživjeti’ do ručka, a posebno na mjestima gdje su se obavljali teški fizički poslovi. Danas, kada je sve manje tog teškog fizičkog rada, marenda u nekadašnjem obliku izlazi iz naših života. Želimo dati doprinos kako bi se ta tradicija očuvala i učinila prepoznatljivom i izvan lokalnih okvira. Gastronomiju vidimo kao jedan od naših najboljih resursa koji može smanjiti sezonalnost naše ponude i ponuditi gostima proizvode s većom dodanom vrijednošću, ali i poseban užitak, a domaćim ljudima priliku za zaradu – kazao je Krešimir Šakić, direktor Turističke zajednice Šibensko-kninske županije.
‘Taste like… marenda’ zamišljena je kao ciklus od šest gastro događaja svakog prvog vikenda u mjesecu. Prva je u subotu, 4. svibnja u Šibeniku na Maloj loži od 10 do 14 sati, u lipnju je u Rogoznici, srpanj je rezerviran za Kistanje, kolovoz za Knin, rujan za Betinu, a u listopadu završava u Vodicama.
– Jezgru manifestacije činit će priprema marende od strane dvaju lokalnih ugostitelja, koji će prezentirati pripremu nekih tipičnih jela ovisno o specifičnostima razdoblja u godini i mikrolokacijskim posebnostima. Uz to će biti vezana i ponuda lokalnih vinara. Uz hranu i vino ide i pjesma, opet lokalnih izvođača, a posjetitelji će imati priliku kupiti namirnice od kojih se marende spremaju i to od lokalnih OPG-ova. Svaku marendu pratit će i radionice za djecu, a u Šibeniku će biti organiziran i obilazak grada uz pomoć šibenske udruge vodiča – najavio je Šakić.
Marenda u Šibeniku, nastavak je projekta u kojem predstavljamo tradiciju i običaje našeg kraja.
– Udruga vodiča ‘Mihovil’ u Šibeniku će u 10 sati pripremiti gastro igrokaz nazvan ‘ Od brudetože, priko buklije do dišpetože’. Jela će pripremati Konoba Pelegrini i Bistro Visiani, a uz njih će biti i naši vinari, Vinoplod Vinarija Šibenik, Testament, Rak i Baraka te nekoliko lokalnih OPG-ova koji će ponuditi svoje proizvode. Za glazbeni dio zaduženi su klapa ‘Sebenico i DJ Žika, mini slastičarsku radionicu za djecu vodit će Martina Ristić Stipandžija, a radionicu izrade šibenske kape, Zvonimira Krvavica. Za radionice se treba ranije prijaviti preko službene stranice TZ Grada Šibenika i Šibensko-kninske županije – kazao je Dino Karađole, direktor Turističke zajednice grada Šibenika.
U Betini su osmislili koncept marende u škveru, što je bio običaj kada su žene u košarama donosile marendu muževima i sinovima, a zvuk zvona bi u 10.30 sati oglasio početak marende. Djeca će imati svoju kulinarsku radionicu, a bit će postavljena i izložba o lokalnoj prehrani betinskog kraja.
Rogozničani će se posebno posvetiti najmlađima kojima će se kroz igru i zabavu pokazivati kako se kuha, a za marendu su zaduženi njihovi najveći i najstariji restorani Antonijo i Mario, a glazbena pratnja marendi bit će mandolinska izvedba.
Svi programi marendi bit će na vrijeme oglašeni na stranicama županijske i lokalnih TZ-a.