Bitka za Šibenik u Domovinskom ratu počela je na današnji dan prije 32 godine u 17.57 sati oglašavanjem znaka zračne opasnosti za grad Šibenik, a u 18.51 sati oglašena je zračna opasnost za cijelu tadašnju Općinu Šibenik. Sljedećih tjedan dana vodila se bitka, u trenutcima i prsa o prsa, koja je okončana 23. rujna odbijanjem i odbacivanjem agresora daleko od grada. Bila je to ključna prekretnica Domovinskog rata kojom je osujećen pokušaj neprijatelja da podijeli Hrvatsku na zamišljenoj granici takozvane Republike Srpske Krajine.
Kninski 9. korpus JNA pod zapovijedanjem Ratka Mladića izveo je operaciju ‘More’ kojoj je bio cilj izbiti na more u Šibeniku. Ondje bi se spojili s jakim snagama 8. pomorskog sektora u Šibeniku gdje je bila jedna mornarička desantna brigada i pristožerne postrojbe 8. sektora koje su se nalazile u okruženju.
Velikosrpske snage imale su i svoja unutarnja uporišta u gradu i okolici u vojarnama, ratnoj luci, obalnim topničkim bitnicama na otocima Žirju i Smokvici te na obali u Zečevu i Rogoznici jake snage JNA. Uz sve to i brojna vojska domaćih Srba teritorijalaca iz Knina i srpskih sela u široj okolici, snage domaćih ‘martićevaca’, kao i skupine paravojnih postrojbi iz Srbije predstavljale su srpsko ljudstvo na šibenskoj bojišnici.
JRM je za napad s mora uputila s Visa i skupinu ratnih brodova radi prodora i deblokade svojih brodova u šibenskoj luci te potporu kopnenim snagama pucajući topovnjačama. Jugoslavensko ratno zrakoplovstvo podupiralo je kopnene i pomorske snage iz zrakoplovnih luka Pule, Zadra, Splita i Mostara. Za napad su imali na raspolaganju dobro naoružani korpus koji je krenuo tenkovsko-topničkim napadima.
S druge strane, daleko slabije hrvatske snage branile su veliko šibensko-drniško područje. Branila ih je 4. bojna 4. brigade iz Splita sa oko 500 bojovnika, 1.300 pripadnika 113. brigade ZNG-a iz Šibenika, preko tisuću policajaca i lokalni stanovnici s lovačkim puškama ili gotovo bez oružja. Jedino teško naoružanje koje su imali bilo je nekoliko minobacača, desetak protuzračnih topova, dva policijska transportera, te vrlo malo protuoklopnog naoružanja.
Veliku ulogu u obrani Šibenika odigralo je i civilno stanovništvo koje nije napustilo grad čime su jačali moral braniteljima na bojišnici.
Program obilježavanja Rujanskoga rata počeo je u subotu, a nastavlja se danas:
Ponedjeljak, 16. rujna 2024.
Program se nastavlja u Vodicama, gdje će u 16:00 započeti rekreativna biciklistička vožnja “Srcem protiv čelika” u organizaciji BBK „Orlov krug“, s polaskom s Trga hrvatskih mučenika. U 18:15, branitelji će se okupiti na mimohodu na Obali Vladimira Nazora, a nakon toga će uslijediti komemoracija i polaganje vijenaca na Spomeniku poginulim braniteljima.
U 20:00 sati na istom trgu bit će prikazan film Šime Strikomana „Vodice, Šibenik 91/92“, nakon čega slijedi prigodni kulturno-zabavni program.
Obilježavanje 33. obljetnice početka agresije na Prominu u Domovinskom ratu
U Puljanima, s početkom u 9:15, bit će održana komemoracija za drniškog policajca Šimu Grabića, dok će u Oklaju u 9:45 biti održana molitva za prominske žrtve Domovinskog rata (Središnji križ na trgu u Oklaju).
U Šibeniku u ponedjeljak program počinje u 11 sati izložbom ratnih izvjestitelja i fotografa iz Domovinskog rata „Šibeniče, ti si stina!“ u šibenskoj knjižnici, autora Stanka Ferića, a u organizaciji udruge „Volim Šibenik“. U 12 sati slijedi predstavljanje monografije „Pravo na dom“, autora Branka Peka, u atriju Muzeja grada Šibenika.
Utorak, 17. rujna 2024.
Obilježavanje 34. obljetnice Specijalne jedinice policije „Jastrebovi“ Šibenik i 33. godišnjice pogibije Marinka Karduma
Na Šibenskom mostu u 9:30 položit će se vijenac kod Spomenika Marinka Karduma, potom u 11:00 u Mandalini kod spomenika SJP „Jastrebovi“, a u popodnevnim satima, u Rogoznici (u 16 sati), također će se odati počast poginulim braniteljima. Program se završava posjetom (17 sati) vojarni Zečevo i borbenim položajima.
U Šibeniku, istoga dana, u 12 sati bit će otvorena multimedijalna izložba fotografija „Mirna reintegracija i pravo na dom“, koju postavlja Zajednica povratnika Osječko-baranjske županije, Muzej Grada Šibenika, dvorana za povremene izložbe (ulaz s obale).
U Katedrali sv. Jakova u 19 sati bit će služena sveta misa zadušnica za poginule hrvatske branitelje i biskupa Srećka Badurinu, koju predvodi šibenski biskup mons. Tomislav Rogić.
Srijeda, 18. rujna 2024.
U Gradskoj knjižnici „Juraj Šižgorić“ u Šibeniku u 18:30 održat će se tribina na temu „Kulturna baština Šibensko-kninske županije tijekom Domovinskog rata“, u organizaciji Gimnazije Antuna Vrančića Šibenik i prof. Irene Sačić i Suzane Slavice. Gosti tribine: dr. sc. Ivo Glavaš, mr. sc. Josip Ćuzela i načelnik PU Šibenik 1991. godine – Nikola Vukošić, Gradska knjižnica „Juraj Šižgorić“
Petak, 20. rujna 2024.
Komemoracije će se nastaviti u Unešiću u 17:00, gdje će se položiti vijenci kod Spomen križa na mjesnom groblju sv. Jure te u Pakovu Selu, gdje će se u 18:00 održati sveta misa za poginule branitelje u crkvi sv. Frane.
Subota, 21. rujna 2024.
Dan će obilježiti sportske i humanitarne aktivnosti, uključujući turnir košarkaša 3×3 u kolicima na Baldekinu u Šibeniku s početkom u 11:00 te humanitarni moto defile u povodu deblokade Šibenika i Šibenskog mosta, koji će se održati u 15:00 sati. U organizaciji MMC Green Knights CRO2 Ch121. Ruta: Most – Šibenik (Trg Andrije Hebranga, bivša vojarna Bribirskih knezova) – Rogoznica (14:00 – okupljanje na Mostu).
Nedjelja, 22. rujna 2024.
Središnja svečanost obilježavanja Dana hrvatskih branitelja održat će se u Šibeniku. U 17:30 bit će položeni vijenci na Gradskom groblju Kvanj, a u 18:00 održat će se komemoracija kod Spomen obilježja poginulim braniteljima na Trgu Andrije Hebranga. Mimohod branitelja prema rivi započet će u 18:30, a večer će završiti prigodnim kulturno-zabavnim programom i bakljadom na Šibenskom mostu u 20:00 sati.