Javna ustanova ‘Nacionalni park Krka’ u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Knin provela je program osposobljavanja za poslove pčelara
U cilju zaštite prirode i bioraznolikosti, poticanja ekološke proizvodnje i razvoja lokalne zajednice, Javna ustanova ‘Nacionalni park Krka’ i Pučko otvoreno učilište Knin ostvarili su suradnju u provedbi programa osposobljavanja za poslove pčelara. Program je uspješno završilo trinaest polaznika.
– Čestitam svim pčelarima na usvojenom znanju i vještinama i na uspješno završenom osposobljavanju. Raduje nas što ćete svoje znanje primijeniti na površinama u blizini NP ‘Krka’ te vam želimo uspješne i jake pčelinje zajednice. Vjerujemo da ćete zahvaljujući tehnikama pčelarenja koje ste usvojili doprinijeti očuvanju bioraznolikosti te na taj način sudjelovati u zaštiti našeg bisera prirode. Kao dio aktivnosti u sklopu suradnje s lokalnom zajednicom, Javna ustanova ‘Nacionalni park Krka’ redovito organizira predavanja, radionice i susrete namijenjene lokalnom stanovništvu. Raduje nas odaziv lokalne zajednice, njezina podrška i projekti koji nas povezuju – kazala je ravnateljica Javne ustanove ‘Nacionalni park Krka’ Nella Slavica.
Uvjerenje o osposobljenosti za poslove pčelara upisuje se u radnu knjižicu. Program osposobljavanja sastoji se od dva dijela: teoretski dio održava se konzultativno-instruktivnom metodom u učionici, a praktični dio s mentorom na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu.
– Najveći broj zainteresiranih pčelara bio je s područja gornjeg i srednjeg toka rijeke Krke, stoga nam je izuzetno drago da smo osposobljavanje proveli u Kninu. Uz teoretski dio nastave, kroz koji su se polaznici upoznali sa svim fazama tehnike pčelarenja, pčelari su usvojena znanja proljetos primijenili na pčelinjaku. Nakon završenog osposobljavanja znanje i vještine mogu usavršiti kroz dodatne edukativne module specijalizirane za pčelarstvo – naglasila je Sandra Žulj Cigić, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Knin.
Važnost očuvanja pčelinjih zajednica sve je značajnija tema u zaštiti bioraznolikosti. Zahvaljujući redovitom usavršavanju, pčelari se mogu umrežavati, sigurnije voditi košnice, skrbiti o očuvanju zdravlja pčela i unaprjeđivati kvalitetu svojih proizvoda.