Čak sedam muzejskih filmova i pametnih multimedijalnih rješenja iz Šibensko-kninske županije bit će prikazano u jakoj konkurenciji na ovogodišnjem Festivalu multimedijskih i web projekata što se u organizaciji Muzejskog dokumentacijskog centra 1. i 2. prosinca održava u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Prvoga dana manifestacije hrvatska će stručna, ali i šira kulturna javnost moći vidjeti 34 filmska ostvarenja, a projekcije počinju filmom Barone, dobitnikom nagrade na Zagreb Tourfilm festivalu, u kategoriji najboljeg hrvatskog filma do šezdeset minuta.
Film je snimljen u sklopu projekta Barone: otkrivanje bogate prošlosti – put prema uspješnoj budućnosti koji je ispričao priču o Šibeniku 17. stoljeća kroz četiri različita medija: dokumentarni film, naočale za proširenu stvarnost, interaktivnu aplikaciju na pametnom stolu i panoramsku kabinu. Hrvatska turistička zajednica prepoznala je zanimljivost ovoga projekta i dodijelila mu ove godine nagradu za ‘Kulturnu atrakciju godine’.
Od domaćih filmova izdvaja se ‘Van škvare, ciko mandroča’, prvo hrvatsko dokumentarno ostvarenje koje donosi cjelovitu priču o betinskoj drvenoj brodogradnji i kalafatima – brodograditeljima koji su stoljećima ljubomorno čuvali svoja znanja i vještine prenoseći ih samo odabranim pojedincima, autora šibenske tvrtke Kocka. Film se prikazuje u sklopu stalnog postava Muzeja betinske drvene brodogradnje.
Drugoga dana na Festivalu multimedijskih i web projekata MUVI LAB, kroz devetnaest prezentacija muzealci i njihovi vanjski suradnici upoznat će posjetitelje s recentnim primjerima i rješenjima hrvatske muzejske digitalne baštine.
Među tim primjerima predstavit će se 3D interaktivna igra Betinski brodograditelj, autora Kristijana Mršića i Dragana Kadoića. Igrica je također dio spomenutog postava Muzeja betinske drvene brodogradnje, a njome se, uz ostalo želi pobuditi interes i vrlo mlade, ali i zaigrane publike za ovim starim tradicijskim zanatom. Cilj igre je prema pravilnom redoslijedu sastaviti originalnu betinsku gajetu skupljanjem dijelova razbacanih po malom brodogradilištu.
Na festivalu će biti prikazani i Digitalni sadržaji Tvrđave Barone. Jedinstveni sadržaj obnovljene tvrđave jest high-tech platforma proširene stvarnosti (AR), uz pomoć koje posjetitelji na suvremen i inovativan način mogu doživjeti priču o dramatičnim okolnostima koje su nametnule potrebu gradnje tvrđave te priču o uspješnoj obrani grada od osmanskih osvajača 1646./47. godine.
U pet segmenata povijesne priče kombinira se prikaz likova i radnji iz proširene stvarnosti, uz 3D animacije koje dočaravaju izgled grada, tvrđava i borbi iz 17. st. Ista je tehnologija primijenjena na interaktivnim AR vidikovcima, koji korisnicima predstavljaju znamenitosti i turističku ponudu Šibenika. U sklopu projekta snimljen je i 17-minutni povijesni dokumentarni film, a najznačajnije ličnosti, događaji i povijesni razvoj Šibenika predstavljeni su na interaktivnom touch screen pametnom stolu.
Projektom ‘Proširena stvarnost tvrđave Barone’ povećana je turistička atraktivnost tvrđave kojom upravlja Grad Šibenik. Zahvaljujući tehnologiji, posjetiteljima se nudi poseban pogled na tvrđavu s hologramskim prikazom likova koji pričaju povijest svoje tvrđave integriranu u stvarnu sliku prostora što je posjetitelji doživljavaju uz pomoć posebnih naočala za proširenu stvarnost. Tijekom obilaska posjetitelj se zaustavlja na ukupno pet mjesta na kojima teče priča o obrani tvrđave Barone i njezinoj sjajnoj povijesti. Prikaz može biti popraćen demonstracijom AR-a na tabletu.
Na manifestaciji će se prikazati i ‘Lipa je ka’vila’, film o kornatskom otočju produciran za JU Nacionalni park Kornati kako bi se predstavile prirodne i kulturno-povijesne vrijednosti Kornata. Filmom su prikazani prekrasni kadrovi kornatskog arhipelaga snimljeni iz zraka, sa zemlje i iz podmorja, s kratkim informacijama o pojedinim lokalitetima i atrakcijama.
U okviru manifestacije na programu je i ‘Promotivni film Muzeja betinske drvene brodogradnje’ redateljice Jelene Devčić iz šibenske agencije Kocka. Riječ je o kratkoj filmskoj priča koja dinamičnim i brzim kadrovima stavlja Muzej betinske drvene brodogradnje u kontekst sredine u kojoj djeluje i koja je neraskidivo povezana s postavom. Film donosi likove kalafata, ljudi koji su, čuvajući umijeće gradnje drvenih brodova, kroz stoljeća održali Betinu kao jedno od najvećih brodograđevnih središta na Jadranu.