Pesticidi se najviše zadržavaju na kori koju treba temeljito prati. Najugroženiji su bebe i djeca zbog manje tjelesne težine
Jabuka ima najviše pesticida od svih drugih vrsta voća i povrća, a slijede jagode, grožđe, celer, breskve, špinat i slatka paprika. Rezultati su to istraživanja koje je provela američka neprofitna ekološka udruga EWG, a zabrinjava podatak da se ostaci pesticida ne mogu potpuno ukloniti ni temeljitim pranjem. Najnoviju listu “Dirty dozen” za 2015. godinu stručnjaci su složili na temelju analize ostataka pesticida koju je provelo američko Ministarstvo poljoprivrede i FDA, dakle riječ je o uvezenom voću i povrću.
Konvencionalna metoda uzgoja voća i povrća koristi stotine pesticida kako bi uništila potencijalne nametnike i povećala prinos. Mnoge je pesticide znanstvena zajednica povezala s povećanom incidencijom karcinoma, neplodnosti, psihičkih poremećaja i sl. dok se za druge tek otkriva eventualno štetno djelovanje. Stoga je korisno znati koje namirnice sadržavaju više pesticida od drugih te kako postupati s namirnicama da bismo uklonili ili smanjili njihovu koncentraciju – upozorava nutricionistica Darija Vranešić Bender.
Biološki uzgoj
Opće je poznata štetnost pesticida te za njih vrijedi pravilo da treba izbjegavati količine koje su tisuću puta manje od one za koju je utvrđeno da je toksična. Studija provedena u SAD-u 2009. godine otkrila je kako čak 40 posto američkedjece ima razinu bar jedne vrste pesticida znatno veću od određene granične vrijednosti tisuću puta manje od toksične koncentracije.
Zbog manje tjelesne mase djeca su osobito rizična populacija jer čak i malene količine toksičnih pesticida mogu imati štetan učinak na njihove organe i organske sustave.
– Budući da su dojenčad i mala djeca osobito osjetljiva na pesticide, poželjan je odabir hrane iz organsko-biološkog uzgoja. Kako je hrana iz organsko-bioločkog uzgoja skuplja od konvencionalno uzgojene, korisno je znati koje voće zadržava najviše pesticida, a koje najmanje – tumači nutricionistica Vranešić-Bender.
Pranje vodom i guljenje
Iako pesticidi mogu doprijeti i u voćku, najviše se zadržavaju na kori, odnosno površini. Tragovi pesticida u samom voću ili povrću termičkom će se obradom vjerojatno razgraditi jer su novije skupine pesticida vrlo termolabilne.
Istraživanja su pokazala da se pesticidi izvana mogu isprati vodom. Naša nutricionistica Darija Vranešić-Bender za uklanjanje savjetuje uobičajen tretman: temeljito pranje, guljenje, ribanje četkicom, uklanjanje gornjeg sloja ispod kore.
Od testiranog voća i povrća, avokado je “najčišći”. Samo je 1 posto od svih testiranih vrsta avokada na tržištu pokazao tragove otrovnih kemikalija.
Slično je i s drugim egzotičnim voćem te se u čak 89 posto testiranih ananasa, 82 posto kivija, 80 posto papaje, 88 posto manga i 61 posto dinja nije našlo nikakvih tragova pesticida. Nijedno voće ili povrće s liste “15 najčišćih” nije imalo više od četiri vrste pesticida.
Osim egzotičnog voća, malo ili vrlo malo posticida prinađeno je i u kupusu, mahunama, luku, šparogama, patlidžanu, cvjetači i batatu.
izvor:jutarnji list
foto:ilustracija