U posljednjih nekoliko godina pin-up se vratio na velika vrata, a ni Lijepa Naša ne kaska za ostatkom planeta. Na sunčanim stranama ulice sve češće se mogu vidjeti djevojke u haljinama na točkice, hlačama s visokim strukom i košuljama s cvjetnim uzorkom, uz nezaobilazan crveni ruž.
No pin-up danas je više od mode – postao je filozofija i životni stil povezan s procvatom indie-kulture i povratkom rockabillyja. Današnje pin-up djevojke vole dečke u kožnjacima, dobru svirku i (američke) oldtajmere, u što se možete uvjeriti ako posjetite festivale poput međimurskoga Trash and Burna ili skorašnje rovinjske Dolce Vite.
Pin-up nekad i sad
Tijekom posljednjih nekoliko desetljeća značenje pojma pin-up prilično se promijenilo. Termin je skovan tijekom Drugog svjetskog rata kada su američki regruti na zidove vojarni pinali postere zamamnih seks-simbola toga vremena poput Ave Gardner, Rite Hayworth i Marlene Dietrich, a piloti svoje B-52 avione ukrašavali ženskim likovima u karakterističnim pozama. Pin-upcure štitile su ih od pogibije, a Timu Robbinsu pin-up poster Raquel Welch pomogao je da se iskupi iz Shawshanka.
Moglo bi se čak reći da je prva pin-up djevojka u povijesti bila Willendorfska Venera! Jedna od prihvaćenijih arheoloških teza oko ove džepne Venere veličine 11 cm kaže da je kipić služio lovcima kao talisman sreće. Pin-up iz 40-ih utjecao je na razvoj masovne kulture i ‘muških’ magazina poput Playboya i Hustlera, ali je paralelno od početka bio povezan i s likovnim umjetnostima, posebice ilustracijom i tetovažom.
Danas je stanje stvari malo drukčije. Samo još tinejdžeri na zidove pinaju postere svojih idola, a ‘odokativno’ mogu procijeniti da se na zidove više pinaju muškarci nego žene (cure, sjetite se samo postera i prijatelja na zidovima vaših tinejdžerskih soba). Suvremeni pin-up pokret prožet je romantizmom, nostalgijom za nekim drugim (boljim?) vremenima, ljubavlju prema krpicama iz bakina i mamina ormara. Pokret koji naglašava autentičnost i individualizam, a ujedno i vapaj za izgubljenim idealom klasične ženstvenosti. Svima nam je polako dosta anoreksičnih, fotošopiranih plastičnjača, duckfaceova i svakodnevnog uprizorenja najgorega nastavka Ratova zvijezda (Klonovi napadaju) na hodnicima fakulteta ili pri šetnji špicom.
– Povratak retro kulture sasvim je normalan odgovor na današnju modnu scenu. Modna industrija ženama iz godine u godinu sve više ”oduzima” ženstvenost propagiranjem androgenog izgleda. Zbog toga je došlo do određenog zasićenja pa sve više djevojaka teži povratku ženstvenosti i ženskih figura, glamuroznoj šminki, odjeći… A simbol toga su nekadašnje pin-up dive. Pin-up cure na posterima su izgledale seksi, ali ne vulgarno, prekrasne i sređene do najsitnijeg detalja, bez velike produkcije i Photoshopa. Meni osobno izgledaju bolje nego većina modela danas – objašnjava Ana Perduv, hrvatski pin-up model i Indexova kolumnistica.
Ova 25-godišnja Zadranka pali se na poslijeratno razdoblje, pedesete i šezdesete, glazbu, filmove i manire toga vremena, ali i na način na koji su se tadašnji ljudi odnosili prema ljubavi, izgledu, plesu. -Po duhu pripadam tom razdoblju i najbolje se osjećam kada nosim retro odjeću – kaže Ana. U retro krpicama često pozira svome momku, fotografu i pjevaču Filipu Dizdaru, što rezultira sjajnim pin-up fotografijama.
Uz Anu, najpoznatija moderna pin-up djevojka u Hrvatskoj crvenokosa je studentica povijesti Greta MaCabre, koja je zbog nesvakidašnjeg, pomalo vamp izgleda prozvana hrvatskom Ditom Von Teese.
– Kao tinejdžerica bila sam u pank vodama, a kako sam postala zrelija nije mi se svidio mainstream fancy stil. Tražila sam nešto ženstveno i lijepo tako da sevintage i retro nametnuo sam po sebi – pin-up krojevi kao stvoreni su za mene i moju građu. Osim toga, baka i djed su bili krojači pa sam kao mala bila okružena ‘zrihtanim’ gospođama u pencil suknjama i fino krojenim kostimima, s dugim noktima… Pokupila sam tu estetiku od svoje bake, kojoj se divim jer je bila žena sa stilom. Jedva sam čekala da odrastem i postanem femme fatale! Osim toga, slušam rockabilly, psychobilly, rock’n’roll i swing, pa se sve nadovezalo jedno na drugo – objašnjava svoj modni put 25-godišnja Čakovčanka. Za kraj razgovora, zamolila sam Gretu da mi otkrije što je ključno za dobar pin-upstajling?
– Treba pronaći svoj stil unutar stila, a kreativnost je, kao i uvijek, najbitnija.Ključno je napraviti dobru frizuru i pin-up make up: naglasiti obrve, oči i usne. Štikle i retro sandale su pun pogodak kao i osebujan nakit: broševi, perle, narukvice… Pletene rukavice također daju poseban štih, kao i sunčane naočale. Uglavnom, treba nositi komade koji imaju svoju povijest i dušu, a najlakše ih je pronaći u bakinom i maminom ormaru.
Izvor: http://www.planb.hr/