Drniški gradonačelnik Josip Begonja reagirao je na konferenciji za medije na tvrdnje županijske vijećnice i predsjednice drniškog HNS-a Vlatke Duilo kako je gradska vlast prekršila zaklon i pravila u projektima rekonstrukcije gradske Poljane, sklapavši naknadne ugovore koji su povisili cijenu projekta za čak 20 posto, te uređenja šetnice do mlinice na Čikoli. Na obje ove teme, kazao je Begonja, Duilo je iz gradske uprave tijekom proteklih sedam mjeseci primila makar 400 stranica fotokopirane dokumentacije, a gradska uprava je na raspolaganju i za buduće upite. Da je Grad Drniš bilo što skrivao, kaže Begonja, tako se transparentno nikad ne bi ponašali.
NOVAC BIO NAMJENSKI
Podsjeća kako je za rekonstrukciju drniške Poljane još 2008. godine bespovratna sredstva dodijelio Fond za regionalni razvoj, i to u maksimalnom iznosu od dva milijuna kuna, što je trebalo iznositi 50 posto investicije. Novac je na račun Grada sjeo još krajem 2008. godine. Nakon iznenadne smrti gradonačelnika Ante Dželalije, nastavlja Begonja, njegova zamjenica sa svim gradonačelničkim ovlastima postala je Vlatka Duilo koja je, napominje, umjesto da je pokrenula projekt obnove Poljane, od Ministarstva regionalnog razvoja dva tjedna nakon Dželalijine smrti zatražila prenamjenu namjenskog novca kojim je namjeravala urediti prometnice u poslovnoj zoni. Na izvanrednim izborima na vlast je došao Begonja koji je, kako tvrdi, Ministarstvo izvijestio kako će Grad Drniš novac ipak potrošiti namjenski, na gradski trg.
– Tada počinju taštine. Duilo nije mogla prihvatiti činjenicu da ona novac nije uspjela potrošiti, a da ga ova vlast sada troši na ono za što je namijenjen – napominje Begonja. Na natječaju za izvođača radova odabran je najpovoljniji ponuđač, tvrtka Graditelj svratišta, s ponudom od 2,9 milijuna kuna. Begonja ne opovrgava da se tijekom izvođenja radova pokazala potreba za izvođenjem dodatnih radova, međutim kaže kako je bila riječ o rampi za invalide, novom stubištu, te dotrajalim instalacijama čije stanje nije bilo poznato prije no što su se otkopale. Potvrdio je, također, kako su sklopljena četiri ugovora o dodatnim radovima, međutim, kaže, ne u razlici od 20 posto u odnosu na prvu ugovorenu cijenu, već tek od osam posto.
VJEŠTAK ODOBRIO
– Ugovorili smo posao za 2,9 milijuna kuna, a sa svim dodatnim radovima platili smo ga 3,2 milijuna kuna. Što se tiče kamenih ploča na Poljani, za koje Duilo tvrdi da su neadekvatne i nisu po ugovoru, istina je da su one debljine 8,8 centimetara, a ne kako stoji u ugovoru 10 centimetara, no od projektantice Sanje Pamuković dobili smo potvrdu da su ploče adekvatne za ugradnju, a da se razlika u cijeni između traženog i dobivenog treba dogovoriti između Grada i izvođača. Sudski vještak kojeg smo nakon toga kontaktirali kako bi procijenio razliku u cijeni između onoga što je ugovoreno i onoga što je ugrađeno utvrdio je kako je Grad oštećen za 17.393 kune, a na temelju vještva s izvođačem radova izveli smo sudsku nagodbu tijekom koje nas je izvođač oštetio sa čak sto tisuća kuna! – naglašava Begonja. Drniški gradonačelnik napominje kako u čitavoj priči ništa nije sporno, a sva dokumentacija je na raspolaganju svima koji je žele vidjeti. Ipak, zaključuje kako ga više ništa ne iznenađuje kada je u pitanju Vlatka Duilo.