Drugi dan štrajka zdravstvenih djelatnika radiologa, laboranata i vozača saniteta teče nesmanjenim intenzitetom i nastavit će se do ispunjenja zahtjeva, poručili su i iz Šibenika organizatori štrajka iz sindikata Zajedno. Traže izmjene uredbe o koeficijentima te povećanje osnovice plaće za najmanje 20 posto.
Od ukupno 1100 zdravstvenih djelatnika, po riječima sindikalista, više od 70 ili 80 posto djelatnika podržava štrajk. U štrajku su, kako kažu, brojčano male struke, ali bez njih zdravstvo ne može funkcionirati. Riječ je o radiološkim tehnolozima, medicinsko-laboratorijskim djelatnostima, sanitetu i dijelu medicinskih sestara.
– Želim zahvaliti svim pacijentima, od kojih smo očekivali, možda, najveći pritisak, a oni su nam dali najveću podršku u provedbi štrajka. Zahvaljujem i zdravstvenom osoblju koje nas je podržalo u velikom broju u traženju odredbi iz Kolektivnog ugovora koje mi nemamo. Uredba ima nelogičnosti, pa neka manje odgovorna zanimanja od naših imaju veće koeficijente od nas. Za liječenje pacijenata potrebna su posebna znanja i vještine što ne može imati svatko. Ne tražimo ništa što već nije napisano u Kolektivnom ugovoru. Svi dodatci na plaću su definirani, a nemaju ih ni radiološki tehnolozi ni mi laboranti i viši laboranti. Nemamo dodatak za ugrožavanje zdravlja, za rad s opasnim kemikalijama s kojima rade patolozi i citolozi. Naš posao je vrlo odgovoran i u pitanju je zdravlje ljudi. Nije smisao štrajka da nekoga oštetimo, samo želimo da se vrate naša prava koja su nam oduzeta – kazao je Nino Ninić, prvostupnik medicinske dijagnostike u Medicinsko-biokemijskom laboratoriju Opće bolnice u Šibeniku.
Dodao je da sada samo žele podršku onih koji mogu ispraviti nepravdu, a pacijentima žele uzvratiti za svu podršku koju su im dali.
Radiološki tehnolozi u šibenskoj bolnici su se štrajku odazvali u stopostotnom broju, a rade samo hitnoće. U laboratorijskom dijelu je oko 90 posto djelatnika u štrajku i također rade samo hitne slučajeve. Svi se nadaju da će doći poziv iz Ministarstva na sastanak i dogovor.
– Uprava bolnice daje podršku našim zahtjevima – dodao je Ninić.
– Ne samo da mi nije priznata diploma, nego mi nije plaćeno ni moje prvostupništvo. Vili Beroš, naš ministar zdravstva, nedavno je posjetio našu bolnicu i hvalio se tada s informacijom da smo mi treća bolnica u RH po broju odrađenih magneta, tada 29,8 pacijenata po danu. Tada je znao tko su radiološki tehnolozi, a sada kad mi njega trebamo ne zna. To je žalosno. Za vrijeme Covida radiološke tehnologe je nazivao stupom zdravstvenog sustava, a sada smo stup srama – rekao je Juraj Mrša, magistar radiološke tehnologije na Odjelu radiologije u Općoj Bolnici Šibenik.
Dorotea Krčan Vlahov, voditeljica Odjela radiologije u sindikatu Zajedno, ispričala se svim pacijentima koji su ostali uskraćeni za određene dijagnostičke postupke.
Više od pola godine pokušavali smo izbjeći štrajk, apelirajući na ministra i resorno Ministarstvo. Jučer ministar daje izjavu da mi ne želimo sjesti mirno za stol, a za stolom smo sjedili u ožujku i listopada kada za tim stolom ministra nije bilo. Demantiram ministra koji tvrdi da je jučer u Hrvatskoj odgođeno 94 pretrage na magnetnoj rezonanci, 99 rentgen pretraga, 27 mamografija i 86 mamografija iz nacionalnog programa. Nemoguće je da su te brojke tako male, to je samo na razini jedne bolnice. Ukidanjem dodatka na zračenje degradira se i osporava naša specifičnost, zanemarujete izlaganje našeg zdravlja radom u zoni zračenja. Budući da su u medijima izašle dezinformacije o plaćama radioloških tehnologa, kao dokaz prilažem platne liste jednog od naših kolega prije i poslije povećanja plaće, gdje se to ‘navodno’ povećanje od 30 posto ne vidi. Poslužili su se povećanjem koeficijena za prikrivanje ukidanja svih dodataka – istaknula je Krčan Vlahov uz nadu u što skorije postizanje dogovora i prekid štrajka.