Nešto više od 900 volontera u protekla tri tjedna pošumljavalo je požarište na brdu Jelinjak u Grebaštici kraj Šibenika pa su se tako i ove subote skupili volonteri iz raznih krajeva Hrvatske kako bi obnovili barem dio šume koja je nestala u manje od pola sata u velikom požaru. Svi oni dio su velike kampanje Boranka koja se već sedmu godinu zaredom održava na brojnim lokacijama gdje su šumski požari uništili tisuće hektara šuma i zelenila. Dolaze iz svih dijelova Hrvatske, ali i svijeta. Ovu subotu bila je posljednja ovogodišnja akcija pošumljavanja u Grebaštici jer se Boranka od idućeg vikenda seli u Trogir gdje će se pošumljavati požarište u naselju Plano, no akcije pošumljavanja u Grebaštici i drugim požarištima u okolici Šibenika nastavit će se i iduće godine.
– Bilo mi je jako interesantno, morali smo se visoko penjati na brdo što nam je uzelo najviše vremena, ali smo se i jako zabavili. Sadili smo hrast crniku i crni jasen. Ovo mi je treća godina da sudjelujem u Boranki, dva puta u Splitu i sada ovdje u Grebaštici. Iskreno, ovdje mi je bilo najteže pošumljavati, ali baš sam zadovoljna kako smo to obavili. – ispričala je Katja (17), izviđačica iz Odreda izviđača ‘Istra’ iz Pule.
Uz izviđače, svakoj akciji pošumljavanja pridružuju se i građani pa je tako i ove subote u sadnji sudjelovalo dosta Šibenčana, najviše njih iz Grebaštice gdje se i nalazi brdo Jelinjak. U kampanji Boranka godinama sudjeluje sve veći broj škola, a u ovoj subotnjoj akciji u pošumljavanju su sudjelovali učenici i nastavnici Osnovne škole „Brda“ iz Splita, Škole zadizajn, grafiku i održivu gradnju – Split i Nadbiskupijske klasične gimnazije „Don Frane Bulić“ iz Splita.
Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume, Hrvatska gorska služba spašavanja i Ravnateljstvo civilne zaštite glavni su organizatori kampanje Boranka, a akcije pošumljavanja u Grebaštici provode se u partnerstvu i uz pomoć Grada Šibenika. Volonterima Boranke su pomagali i volonteri Gradskog društva Crvenog križa Šibenika.
Prije same akcije sadnje, predstavnici Hrvatskih šuma i Saveza izviđača Hrvatske okupljenim volonterima održali su edukaciju o važnosti šuma za okoliš i utjecaju klimatskih promjena na prirodu. Svim volonterima podijeljene su sadnice, alat za sadnju i radne rukavice nakon čega su šumari volonterima prezentirali što i kako se ispravno sadi. Na požarištu brda Jelinjak sadili su se hrast crnika, crni jasen, čempres i primorac, kako bi se stvorila što kvalitetnija šuma i očuvala bioraznolikost.
Podsjetimo, kampanja Boranka do sada je okupila više od 12,000 volontera iz čitave Hrvatske, ali i inozemstva, a ukupno su na požarištima u okolici Splita, Solina, Makarske, Trogira, Zadra, a sada i Šibenik izviđači i drugi volonteri Boranke do sada posadili više do 135.000 novih stabala u sadnicama, sjemenu i žiru. Time je Boranka postala najveća europska volonterska akcija pošumljavanja požarišta i sjajan primjer kako okupiti brojne volontere, institucije i organizacije u obnovi prirode.
U organizaciji Boranke sudjeluju i brojne institucije koje pružaju podršku izviđačima i drugim volonterima – Hrvatske šume, HGSS, Ravnateljstvo civilne zaštite, Crveni križ. Glavni sponzori ovogodišnje Boranke su Raiffeisen banka, Ferrero International, Radenska Adriatic, Henkel, DM, Hartmann, Abbot i Dacia.