Nakon što su u posljednja dva tjedna uspješno odrađene tri akcije pošumljavanja brda Jelinjak u Grebaštici s više od 750 volontera, ove subote nastavlja se pošumljavanje Jelinjaka i to u sklopu kampanje Boranka. Ovo će biti ujedno i četvrta ovogodišnja, a ukupno 43. akcija pošumljavanja požarišta u projektu Boranka, koji se ove godine održava sedmu godinu zaredom.
Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume, Hrvatska gorska služba spašavanja i Ravnateljstvo civilne zaštite, glavni su organizatori kampanje Boranka, a akcije pošumljavanja Grebaštice provode se u partnerstvu i uz pomoć Grada Šibenika, DVD-a Grebaštica i Gradskog društva Crvenog križa Šibenika.
Nova akcija pošumljavanja održat će se u subotu, 19. listopada na području brda Jelinjak u naselju Grebaštica kod Šibenika. Akcija počinje u 9:00 sati i traje do 13:00 sati.
Sama lokacija pošumljavanja nalazi se na izlazu iz naselja Grebaštica, na cesti koja vodi od Šibenika do Primoštena, točno preko puta kampova Tomas i Barinica. Lokacija pošumljavanja je na sljedećoj poveznici:
Na samoj lokaciji nalazi se ugibalište gdje će se isključivo vršiti privremeni prihvat autobusa i iskrcaj putnika. Automobili se mogu parkirati kod lokacije pošumljavanja, odmah preko puta kod autokampa Tomas gdje je s vlasnicima kampova dogovoren privremeni parking za automobile za vrijeme trajanja akcije.
Ove subote na akciji će kao organizatori sudjelovati predstavnici Hrvatskih šuma i Saveza izviđača Hrvatske, a pridružit će im se izviđači iz Pule, Rijeke i Zagreba. Uz izviđače, na akciji će sudjelovati i učenici i nastavnici splitskih škola kao i volonteri iz Šibenika.
Na akciji, svim volonterima osigurane su sadnice, radne rukavice, alat za sadnju, stručni nadzor stručnjaka Hrvatskih šuma, voda, sendviči i voće.
Prema preporuci struke iz Hrvatskih šuma, na lokaciji će se saditi isključivo autohtone vrste drveća i to mješovito, bjelogorica i crnogorica, od čega najvećim dijelom hrast crnika, crni jasen, čempres i primorski bor.
Grad Šibenik za sve volontere iz Šibenika osigurat će besplatan prijevoz gradskim autobusima, a građani zainteresirani za sudjelovanje na akciji mogu se i dalje prijaviti na info@boranka.hr.
Podsjetimo, kampanja Boranka do sada je okupila više od 12,000 volontera iz čitave Hrvatske, ali i inozemstva, a ukupno su na požarištima u okolici Splita, Solina, Makarske, Trogira i Zadra izviđači i drugi volonteri Boranke do sada posadili više do 135 000 novih stabala u sadnicama, sjemenu i žiru. Time je Boranka postala najveća europska volonterska akcija pošumljavanja požarišta i sjajan primjer kako okupiti brojne volontere, institucije i organizacije u obnovi prirode.
U organizaciji Boranke sudjeluju i brojne institucije koje pružaju podršku izviđačima i drugim volonterima – Hrvatske šume, HGSS, Ravnateljstvo civilne zaštite, Crveni križ. Glavni sponzori ovogodišnje Boranke su Raiffeisen banka, Ferrero International, Radenska Adriatic, Henkel, DM, Abbot, Hartmann i Dacia.
Boranku kao pokrovitelji već godinama podržavaju Europski parlament, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Američka gospodarska komora, Veleposlanstvo Kanade, UHDDR, agencija IMAGO, agencija HEARTH, Svjetska skautska fondacija (World Scout Foundation) te Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora.