Na 10 lokacija u Šibeniku bit će postavljeno 10 javnih špina za pitku vodu, prvenstveno na autobusnim stajalištima. Riječ je o projektu kojeg sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a jedan od ciljeva je smanjiti količinu plastičnih boca.
– Želimo također promovirati korištenje vode iz vodovoda jer je naša voda zdrava te povećati kvalitetu života naših građana i turista dostupnošću pitke vode na javnim mjestima. Svi veći gradovi u Europi također su ostvarili ili ostvaruju takve projekte u cilju zaštite okoliša, a Šibenik ima tradiciju javnih špina pa se želimo priključiti. Kad bude gotov prototip, krenut ćemo u javnu nabavu i postaviti špine na svih 10 lokacija. Kao prva je odabran Baldekin jer je tamo bila postavljena slavina koju su vandali razbili najmanje pet puta – pojasnio je Petar Mišura, pročelnik Odjela za gospodarstvo.
Mišura dodaje i da do sada nisu bila dobra iskustva sa slavinama koje se mogu nabaviti iz industrijske proizvodnje pa je angažiran dizajner Ante Filipović Grčić da bismo dobili ‘šibensku špinu’.
– Gradska česma uglavnom se promatra kao sasvim utilitaran industrijski objekt. Grad Šibenik i kroz ovaj ‘jednostavan’ korak u uređenju javnih površina, traži ‘drugačiji’ suvremeni proizvod, u skladu s vizijom grada kao prostora inovacije, održivosti i napretka. Postavljanjem dizajna urbanih objekata na visoku razinu, Šibenik se izdvaja kako u svom okruženju, tako i šire. Vizualno atraktivna forma skriva solidnu čeličnu konstrukciju industrijski proizvedenih gotovih cijevi različitih profila. Lagano zakrivljena forma i blage linije koje se dobivaju spajanjem odnosno zavarivanjem i vijcima podilaze vodi kao glavnom elementu – pojasnio je dizajner Ante Filipović Grčić.
Dodaje i da česma ima tri načina za korištenje, za pijenje odnosno punjenje vode, te zadovoljava najviše higijenske standarde, visoko je ekološki učinkovit proizvod, te u vizuri gradskih ulica gotovo neutralan.
– Isti visoki standardi higijene primjenjuje se i za kućne ljubimce, dizajnirajući posebni dovod svježe i čiste vode samo za njih. Tim projektom grad Šibenik kroz funkcionalan i vizualno atraktivan objekt dobiva i suptilnu reminiscenciju na ‘Amor di cani kamene posude’ u šibenskoj kalelargi kojima su naši preci također iskazali poštivanje i brigu prema životinjama – kaže autor.