Nacionalni park ‘Krka’ i ove se godine pridružio europskoj akciji ‘Rastemo zajedno’, u okviru koje je na Međunarodni praznik rada na Skradinskom buku podijeljeno tisuću sadnica lavande i lovora
Dio je to zajedničkih nastojanja u ostvarenju cilja sadnje tri milijarde stabala koja će do 2030. godine zazeleniti Stari kontinent. Sadnja autohtonih biljaka u lokalnom okruženju izravno utječe na ublažavanje klimatskih promjena i pridonosi obnovi bioraznolikosti i očuvanju ekosustava.
– Stoljećima su stabla bila i prirodni način hlađenja. Naši stari sadili su ih u poljima i dvorištima, da daju hlad i da se pod njima može predahnuti od naporna rada. Čini se da je današnji čovjek zaboravio da je, unatoč svoj tehnologiji, upravo stablo najjednostavniji alat za očuvanje održiva životna prostora – kazala je ravnateljica JU ‘NP Krka’ Nella Slavica i dodala:
‘Drveće poboljšava kvalitetu zraka, pomaže u pročišćavanju voda i smanjenju temperature. Zato hvala svima onima koji su preuzeli sadnice i time doprinijeli ozelenjivanju našeg zavičaja i smanjenju klimatskih promjena, što je naša zajednička zadaća’.
Šume u Hrvatskoj zauzimaju oko 44 posto njezine kopnene površine. Sadnjom stabala promoviraju se značaj zelene infrastrukture i rješenja temeljena na prirodi kao alat za prilagodbu i ublažavanje klimatskih promjena s ciljem stvaranja otpornih i održivih gradova budućnosti.
– Ulaganje u zaštitu šumskih ekosustava i promicanje zelene infrastrukture u gradovima ključni su za održivi razvoj Hrvatske. Naša vizija je stvaranje uravnoteženog okoliša koji omogućuje prosperitet zajednice uz istovremeno čuvanje prirodnih resursa za buduće generacije. U Hrvatskoj kroz inicijativu sadnje milijun stabala godišnje do 2030. dajemo konkretan doprinos jačanju otpornosti na klimatske promjene, očuvanju bioraznolikosti i poboljšanju kvalitete života građana – istaknuo je ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan i dodao:
‘Ova akcija nije samo ulaganje u prirodu, već i u našu budućnost kroz uvijek izvrsnu suradnju s, prije svega, zaštićenim područjima, ali i lokalnim zajednicama, organizacijama civilnog društva i svim građanima koji žele doprinijeti očuvanju okoliša i izgradnji održivijeg društva.’
U sklopu posjeta ministar Damir Habijan i predstavnici Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja u pratnji ravnateljice Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ Nelle Slavice obišli su i lokalitete na srednjem i gornjem toku rijeke Krke.
Pogledali su najprije kako teku radovi na uređenju parkirališta iznad Oziđane pećine, koje će rasteretiti ulaz Roški slap, a onda se uputili autobusnom linijom na relaciji Laškovica – Oziđana pećina – Stinice, koja omogućava brži i jednostavniji protok posjetitelja na srednjem toku i povratak na polazišnu točku svima onima koji se odluče na šetnju 8,5 km dugom poučno-pješačkom stazom Stinice – Roški slap – Oziđana pećina, jednom od najljepših u Hrvatskoj.
Gosti su posjetili i arheološki biser NP ‘Krka’, rimski vojni logor Burnum, i Arheološku i Prirodoslovnu zbirku u sklopu Eko kampusa ‘Krka’ u Puljanima, interpretacijsko-edukacijskog centra koji je kruna dugogodišnjeg rada na valorizaciji gornjeg toka rijeke Krke.