Raspisivanjem natječaja za izvođača radova danas je počela provedba projekta energetske obnove zgrade Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku, koji mora biti završen u roku od 18 mjeseci.
– U gradu Šibeniku postoji puno infrastrukturnih potreba, a Grad, kao institucija, skrbi o velikom broju objekata čija izgradnja, rekonstrukcija i održavanje nije baš jeftina. Pronašli smo način da obnovimo svoje objekte, učinimo ih energetski učinkovitima, a da svoju funkcionalnost zadrže. To su javni pozivi fondova i ministarstava vezani za energetsku učinkovitost preko kojih smo započeli s objektima vezanim za sport, nastavili sa školama, vrtićima, a na red su došle i naše ustanove u kulturi. Grad je već dobio sredstva za zgradu Kazališta i za Gradsku knjižnicu, a u postupku vrednovanja je i projekt Muzeja grada Šibenika – kazao je Danijel Mileta, zamjenik gradonačelnika Šibenika, dodavši kako je to jedini način da Grad, uz uložena relativno mala sredstva, može obnavljati veliki broj objekata.
Petar Mišura, pročelnik gradskog Odjela za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj, čiji je odjel zadužen za cjelokupan sustav energetske obnove zgrada u vlasništvu Grada, kazao je kako upravo traje natječaj za izvođača radova energetske obnove kazališta i knjižnice.
– Gotovo dva milijuna eura je natječaj za knjižnicu, milijun eura za zgradu kazališta. Ukupan projekt obnove kazališta vrijedan je 1,3 milijuna eura, što je više od iznosa za obnovu tvrđave Barone. To znači da je ovo jedan doista veliki projekt u kojem će se osim vanjske ovojnice, odnosno stolarije i toplinske izolacije krova, najviše mjera energetske učinkovitosti posvetiti strojarstvu i strojarskim instalacijama te novom sustavu rasvjete. Rezultat će biti ušteda električne energije od gotovo 75 posto i smanjenje emisije CO2 za 86 posto – rekao je Mišura te najavi skoru energetsku obnovu škole Petra Krešimira IV vrijedni skoro 4 milijuna eura i 386 tisuća eura vrijednu obnovu Sportskog centra Ljubica.
Za obnovu će biti prijavljena i Upravna zgrada Kazališta, a radi se i projektna dokumentacija za kuću Ušić, a HNK u Šibeniku bit će jedan od partnera korisnika budućeg Centra za mlade.
– Mi ćemo ovim projektom konačno ući u 21. stoljeće pa riješiti problem grijanja i hlađenja, tople vode u garderobama za glumce i te neke tekuće svakodnevne stvari. S obzirom na stanje zgrade i potrebe ja ovo doživljavam nekakvim prvim korakom zaštite zgrade od vanjskih utjecaja, a kako bi se pristupilo rješavanjima od freske do drugih stvari na kojima je zub vremena učinio svoje – kazao je Jakov Bilić, ravnatelj HNK u Šibeniku.
Fizički će radovi početi kada bude zaključen natječaj za izvođača i s odabranim izvođačem potpisan ugovor. Tada će biti dogovorena i dinamika radova kako bi kazališna zgrada što dulje bila u svojoj primarnoj funkciji.
– Međunarodni dječji festival pripremili smo na način da svi programi neće biti u zgradi kako bi omogućili radnicima više vremena za obavljanje poslova s ciljem da u kasnu jesen ili zimu mogli koristiti zgradu za kazališnu sezonu. Mi se nadamo i očekujemo da ćemo moći imati neku kasno jesensku premijeru u obnovljenoj zgradi – zaključio je Bilić.