Udruga trgovaca i obrta hrvatskih proizvoda i suvenira, osnovana u siječnju ove godine, a koja okuplja tvrtke, obrte, štandove, ribogojilišta, pekare i OPG-ove koji se bave prodajom hrvatskih proizvoda i suvenira, tražit će izuzeće svih njihovih članova iz zakona koji im zabranjuje ustavno pravo na rad i izravno ih tjera u propast.
– Odluka Ustavnog suda je sve samo nije ustavna. Percepcija građana je da je trgovina isključivo trgovina prehrambenim proizvodima, odnosno ono što vide u velikim lancima i trgovačkim centrima. Takvu percepciju imaju i političari, a što je najgore i Hrvatska obrtnička i gospodarska komora i sindikati. Ovdje u centru Šibenika vidite da su brojne trgovine zatvorene i uskoro će s Uskrsom svi oni početi otvarati, a to su upravo oni koji ovise o tih 150 dana koliko rade i oni su ovakvim odlukama zakonodavaca ugroženi. Mi smo u prosjeku zatvoreni 150 do 180 dana, a sad se od nas traži da budemo zatvoreni još 30-ak dana. Mi već tijekom sezonskih mjeseci imamo, skupa sa nedjeljama 33 ili 34 neradna dana, tako da ni sa tih 16 radnih nedjelja milostinje opet imamo 18 neradnih dana. Suvenirnice koje rade cijelu godinu na udaru su od 50 neradnih dana, a to je za naše poslovanje neizdrživo – kazao je Zdravko Gojanović, predsjednik Udruge.
Poručuju svima da samo zamisle male obrtnike i trgovce koji su lani morali zatvarati svoje trgovine i štandove u trenutcima kada je grad pun turista.
– To je katastrofalno. Mi smo turistička zemlja, turizam hrani ovu zemlju, ali izgleda da su zakonodavcima važnije kockarnice i kazina koje rade 24/7 sve dane u godini. Mislim da i svi mi, jednako kao i ugostitelji i hotelijeri pridonosimo državnom proračunu. Zbog ovih zatvaranja mi i ne znamo koliko nas točno ima, ali moja je gruba procjena da nas je oko pet tisuća. Kao da netko želi ovakvu sliku pustih ulica i zatvorenih trgovina imati i ovo ljeto. Iz obrazloženja predsjednika Ustavnog suda Miroslava Šeparovića vidjelo se da je totalno neupućen jer je tri puta ponovio kako će nam Vlada narediti da radimo neke praznike. Mi praznike ne radimo. Ovo je politička odluka oko koje su se veliki dogovorili. Imate u Kaštelima dvije trgovine jednog lanca s obje strane ceste. Jednu nedjelju zatvore jednu, drugu nedjelju drugu i kod njih se prihod prelijeva, a mi kada zatvorimo nema prelijevanja, samo gubitak – pojasnio je Gojanović dodajući kako kad kruzer uplovi u nedjelju u Šibenik, prihod s njim otplovi sutra u Zadar ili Split.
Ogorčeni tvrde kako oni ne postoje ni za Vladu, za ministarstva, za Ustavni sud, niti za građane koji podržavaju ovaj zakon, a ne znaju koju štetu on donosi ukidanjem našeg ustavnog prava izbora prava na rad i slobode rada.
– Našeg premijera treba malo bolje informirati jer širi i plasira dezinformacije. Razgovarao sam sa čovjekom koji ima više suvenirnica u Beču. Austrija ima ovakav zakon, ali suvenirnice rade 365 dana u godini. Kad se bili na bilo kojem svjetskom skijalištu i naišli na trgovinu koja ne radi? Sve radi jer mora u korist turizma. U Crnoj Gori su odmah iz takvog zakona izuzeli pijace, pekare, suvenirnice…zakon vrijedi samo za trgovačke lance i shopping centre – napominje Gojanović dodajući kako su oni većinom samozaposlenici i traže izuzeće kojim bi dobili jednake uvjete poslovanja na tržištu, a ne da oni moraju biti zatvoreni dok svi okolni restorani normalno rade i zarađuju.